Gdzie najlepiej zamieszkać? Na wsi żyje się lepiej.

Mieszkanie w mieście nam nie służy – twierdzą naukowcy. Powód? Miejskie życie wywołuje stres i kłopoty z emocjami, może nawet prowadzić do zaburzeń psychicznych. To, czego potrzebuje nasza psychika to zielone, naturalne otoczenie. Jednym słowem – wieś.


Do takich wniosków doszli uczeni z międzynarodowego zespołu. Jedno z badań, przeprowadzone przez grupę z Heidelbergu polegało na obserwacji pracy mózgu ochotników, którzy wykonywali intelektualne zadania w stresogennych warunkach. Wśród badanych znajdowali się mieszkańcy wsi i miast.

Zauważono między nimi znaczna różnicę. Mózgi osób z miast wykazywały większą aktywność obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji i radzenie sobie ze stresem.

Kanadyjska grupa badaczy odkryła natomiast zależność pomiędzy obszarem zamieszkania, a zaburzeniami psychicznymi. Mieszczanie mają aż 21 proc. wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych, o 39 proc. większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i aż dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia schizofrenii.

Badacze nie wiedzą do końca, dlaczego tak się dzieje. Przyczyną może być zanieczyszczenie, hałas albo zatłoczenie. Prawdopodobnie nie jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do życia wśród tysięcy obcych ludzi.

Mieszkając w mieście nie jesteśmy jednak skazani na porażkę. Wcześniejsze badania pokazały, że wystarczy 5 minut dziennie w naturalnym otoczeniu, aby znacznie złagodzić wpływ stresu.
Źródło: PAP

Ocena (3.4) Oceń: