Gdzie się wybrać na ryby w Polsce?

Każdy wędkarz ma swoje sprawdzone miejscówki, gdzie zawsze biorą. Albo miejsca, w których nie ma może urodzaju, ale są już znane i wiadomo, że nic nie zaskoczy. Czasem jednak warto dać się zaskoczyć i pojechać gdzieś, gdzie nie wiadomo, czego się spodziewać. Poniżej kilka mniej lub bardziej oczywistych wędkarskich destynacji w Polsce.Gdzie się wybrać na ryby w Polsce

Białka

Na początek południe Polski i rzeka Białka. Znana przede wszystkim amatorom wędkarstwa muchowego. Niewielu wie, że to jedyna w Polsce rzeka alpejska. Częściowo płynie na terenie rezerwatu i parku krajobrazowego. Wydzielono na niej  odcinek „no kill”, jednak w górnym biegu, powyżej mostu w Trybszu można sobie poużywać. To rzeka raczej dla doświadczonych wędkarzy. Nawet w płytkich miejscach nurt jest bardzo mocny. Przydadzą się tutaj nie tylko dobre spodniobuty i buty do brodzenia z filcową podeszwą, ale też – a może przede wszystkim, dobra wędka, oczywiście muchowa. Białka bogata jest przede wszystkim w piękne tęczaki, których długość dochodzi do 50 centymetrów, i w całkiem pokaźne lipienie.
 
San

Też na południu, ale bardziej na wschodzie Polski. Tutaj króluje i rozlewa się San, a w nim całe bogactwo rybostanu. Ta rzeka, to raj dla każdego wędkarza. Odnajdą się tam i muszkarze i spinningiści, a łagodne brzegi tworzą idealne warunki dla wędkarstwa spławikowego. To jedna z najczystszych rzek w Polsce, często określana jako najlepsze łowisko łososiowe w Polsce. Jest to oczywiście prawdą, ale warto wybrać się na San również dla innych gatunków. Wody obfitują w płocie, jazie, brzany, karpie oraz sandacze. Na tej rzece można stoczyć pojedynek życia – w Sanie  bowiem można złowić królową polskich rzek czyli głowacicę. Biorąc pod uwagę rozmiary tej ryby, będzie to przeżycie niezapomniane. Dlatego przyda się dobry spinning.
 
Mikołajki

Oczywiście w samym mieście ciężko wędkować, ale już otaczające je trzy jeziora- Tałty, Mikołajskie czy Śniardwy, dają pole do popisu. Na wymienionych akwenach dopuszczalne są wszystkie tradycyjne metody połowów, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Tutaj w ruch pójdzie zestaw karpiowy i podbierak i akcesoria gruntowe. I wybór ryb praktycznie nieograniczony – karpie, leszcze, okonie, płocie, sumy, szczupaki. Przy odrobinie szczęścia trafi się i węgorz, ale on, z racji tego, że jest gatunkiem chronionym, musi być obowiązkowo wypuszczony spowrotem do jeziora. Ciężko na wędkę będzie złapać typowo mazurską rybę czyli sielawę, ale kto wie – wszystko się może zdarzyć.
 
Kołobrzeg

Tutaj podobnie jak w przypadku Mikołajek nie o samo miasto chodzi, a o kierunek. Bo okolice Kołobrzegu obfitują w miejsca rybne, aczkolwiek mało znane i niedoceniane. Jednym z nich jest rzeka Parsęta. Parsęta, to rzeka dla każdego – odnajdą się tutaj i spinningiści i muszkarze. W zależności od odcinka, uznawana jest za górską lub nizinną i tak trzeba do niej dostosowywać przynęty. Uwaga – to jedyna możliwość, by w Polsce złapać łososia. Ta morska ryba wpływa tutaj na tarło.

A jeśli nie rzeka to morze. Opcje są dwie. Pierwsza to wędkowanie z brzegu, a dokładnie z falochronu portowego, mola spacerowego czy mola przy sanatorium Arka. Opcja druga, to wypłynięcie w morze kutrem rybackim. Wyprawa na dorsza, bo taki jest najczęściej cel tego typu wycieczek, to nie lada przeżycie. Dorsz to silny drapieżnik, wędkowanie odbywa się zazwyczaj na głębokości nawet 100 metrów. Dlatego też będzie potrzebne krótkie wędzisko o ciężarze wyrzutowy do 500 gram, mocny, wytrzymały kołowrotek i sporo sił, bo dorsz lubi walczyć, a taki 5 kilogramowy powoduje, że po holu ręce omdlewają.
 
Jak widać, możliwości jest wiele. Przedstawione tutaj destynacje, to tylko przykłady popularnych miejsc, gdzie amator wędki i przynęty znajdzie dla siebie zajęcie. Każdy z regionów Polski obfituje w ciekawe i nieodkryte dla większości rzeki, jeziorka czy potoki, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnego i doświadczonego wędkarza. Dlatego – w drogę! Odkrywać nowe dla siebie miejsca, metody i gatunki.
 
art. sponsorowany
Ocena (3.3) Oceń: