Glamping szturmem zdobywa wakacyjny rynek. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że chodzi o zbitek dwóch pojęć: „glamour” i „camping”, co łącznie daje… luksusową formę biwakowania. Idea wydaje się genialna i ma pozwalać ludziom wypoczywać na łonie przyrody bez kompromisu w kwestii komfortu. Nietrudno jest jednak znaleźć krytyków glampingu, którzy wskazują słabe strony nowego turystycznego trendu. Czy więc warto dać się ponieść modzie?

- Historia glampingu
- Na czym polega glamping?
- Zalety glampingu
- Przykłady słynnych glampingów na świecie
- Ciemna strona glampingu
Historia glampingu
Według historyków pomysł, aby nocować w namiotach sięga epoki żelaza. Korzystali z nich również na szeroką skalę Rzymianie, a potom Mongołowie, którym zawdzięczamy jurty. Im bogatszy właściciel, tym na większe mógł oczywiście liczyć luksusy. Król angielski James V został w XVI w. podjęty przez Szkotów w obozowisku, które mogłoby rywalizować ze współczesnym glampingiem – namioty monarchy i jego matki opływały ponoć we wszystkie możliwe udogodnienia. Jeszcze bardziej ekskluzywnie biwakowali Osmani, którzy do perfekcji opanowali transport i rozkładanie mobilnych pałaców sułtana - każdy przewożony był ponoć przez sześćset wielbłądów!
W XX w. impulsem dla rozwoju luksusowych form kempingu stały się eskapady zamożnych Europejczyków i Amerykanów na afrykańskie safari. Przyzwyczajeni do zbytków turyści nie byli gotowi dla pasji polowania zrezygnować z wygodnych łóżek, sowitych uczt, pełnej toalety, czy elektryczności. Ich namioty wykładane były perskimi dywanami, a posiłki serwował im profesjonalny mistrz kuchni.
Pojęcie glampingu jako takie jest jednak wynalazkiem XXI w. Uważa się, że do jego powstania przyczynił się brytyjski zakaz wożenia przyczep kempingowych w ramach klasycznego prawa jazdy. Na rynku powstało wówczas zapotrzebowanie na zakwaterowanie w przyrodzie na miarę hotelowego standardu. W 2010 r. pomysł był już znany i wyszukiwany w Google, a w 2016 r. trafił nawet do współczesnego słownika języka angielskiego!
Ogromny popyt rodzi coraz większą podaż. Właściciele farm, winnic, sadów i niezabudowanych gruntów o wysokich walorach naturalnych coraz chętniej inwestują w glamping, stwarzając tym samym poważną konkurencję dla hoteli i apartamentów. Według analityków ta gałąź turystyki będzie w kolejnych latach rosnąć szczególnie dynamicznie, do czego przyczynił się również Covid-19 i związane z nim zagrożenie przebywania w tłumach.
Na czym polega glamping?
Ludzie jeżdżą na kemping nie tylko ze względu na niskie ceny, ale także, aby pobyć na świeżym powietrzu, bliżej natury. Wielu naturalnych parków i rezerwatów na świecie nie da się wręcz zwiedzać z hotelu – teren jest chroniony przez zabudową, a odległości zbyt wielkie. Glamping ma stwarzać tą samą okazję co pole namiotowe, ale bez uciążliwości w postaci wątpliwej jakości sanitariatów czy konieczności rozbijania własnego namiotu.
Glampingi rozwija się zawsze w atrakcyjnej scenerii lasu, plaży, dżungli czy gór. Zakwaterowanie oferowane jest w formie przygotowanych zawczasu namiotów, chatek, domków na drzewach czy przyczep – ogólnie rzecz biorą semi-permanentnych struktur niewymagających betonowania czy kopania fundamentów. Szczególną popularnością cieszą się inspirowane etnicznymi wzorcami jurty czy tipi, a także nowoczesne kopuły geodezyjne mające postać doskonale izolowanych transparentnych półkuli. W ramach wyposażenia można liczyć nie tylko na łóżko z prawdziwego zdarzenia, ale zazwyczaj także elektryczność, ogrzewanie lub klimatyzację, łazienkę, a często i kuchnię. Wnętrza umeblowane są komfortowo i stylowo, zaspokajając potrzeby nawet bardziej wymagających podróżników. W ramach glampingu rozwija się często również usługi dodatkowe - od restauracji obsługującej gości po różne formy wellnessu, np. sauny, jacuzzi czy masaże.

Zalety glampingu
Nietrudno jest sobie wyobrazić, jak wielką atrakcją może być glampingowy urlop. Z jednej strony wypoczywamy bowiem na łonie dziewiczej przyrody, z dala od cywilizacji. Możemy witać dzień bosym spacerem po mokrej trawie, a wieczorem liczyć spadające gwiazdy. Cisza, spokój, możliwość obserwacji flory i fauny to dla współczesnego człowieka prawdziwy rarytas, który zdecydowanie ułatwia relaksację i powrót do równowagi psychicznej. Większość namiotów i chatek lokalizowana jest tak, aby zapewnić gościom pozory zagubienia w naturze i wspaniałe widoki przez cały dzień. Świeże powietrze i nieco więcej ruchu to także doskonały zastrzyk energii dla organizmu, zdecydowanie lepszy niż hotelowa klimatyzacja i wszechobecne windy.
Przykłady słynnych glampingów na świecie
W swojej esencji glamping ma oferować najwyższej klasy usługi w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. Nic dziwnego, że na świecie powstają już rankingi najbardziej unikalnych i imponujących obozowisk z najwyższej półki. I tak na przykład miłośnicy wysokogórskiego trekkingu mogą spędzić noc pod rozgwieżdżonym niebem chilijskiej Patagonii, a w dzień przebywać dziewicze szlaki pod opieką przewodników narodowego parku. Australia oferuje drewniane pawilony i namioty wzniesione w szczerej pustyni z widokiem na słynne czerwone monolity Kata Tjuta i legendarną skałę Uluru. W Tanzanii stworzono glamping dokładnie na trasie corocznej wędrówki milionów antylop gnu, zaś na pustyni Al-Wadi w Emiratach Arabskich można grać w golfa wśród gazeli i cieszyć się luksusem w stylu tradycyjnego beduińskiego obozowiska.
W British Columbia, dziewiczym regionie Kanady, można spędzić wakacje w namiotach urządzonych w stylu początku XX w., w wolnych chwilach obserwując czarne niedźwiedzie i wieloryby. W Kambodży natomiast zakwaterowanie oferowane jest nawet na platformach wzniesionych nad rzekami i wodospadami w samym sercu chronionego parku narodowego!
Możliwość skorzystania z uroków lokalnego żywota jest ważnym elementem glampingu. W Mongolii goście przemierzają stepy na końskich i wielbłądzich grzbietach, w Tajlandii jeżdżą na słoniach, zaś w Islandii kąpią się w gorących źródłach. Niektóre destynacje są bardziej surowe niż inne i oferują nie tyle pełen luksus, co doskonale wyposażone chatki pozwalające bezstresowo spędzić weekend w wysokich górach, ptasich rezerwatach czy na pustynnych wydmach. Możesz poczuć się jak podróżnik i poszukiwacz przygód, ale bez jakiegokolwiek stresu czy wysiłku!

Ciemna strona glampingu
Mimo całej tej atrakcyjnej wizytówki, glamping budzi mieszane uczucie, zarówno wśród społeczeństwa, jak i branży turystycznej. Po pierwsze, jest to usługa droga. Po drugie, samo hasło jest coraz częściej nadużywane – zwykłe domki letniskowe stają się „glampingiem”, bowiem brakuje uniwersalnych standardów, które określałyby minimalny poziom usług. Pojawiają się wręcz opinie, że wystarczy powiesić firanki w końskim boksie, aby wymagać od gości kilkuset złotych za noc.
Wreszcie, idea, aby zbliżyć bogatego człowieka z przyrodą rozbijając mu namiot z jacuzzi w środku parku przyrodniczego nie musi wcale światu wyjść na dobre. Luksus w dżungli wymaga naprawdę sporo wysiłków, a sam tylko dowóz wyposażenia i personelu może w długim okresie mieć negatywny wpływ na środowisko. Turyści zaś zawsze produkują odpady, przynoszą ze sobą hałas i nagminnie łamią zasady, czemu beztroski urlop wyraźnie sprzyja. Zbliżenie z naturą może więc być dla człowieka idealnym wypoczynkiem, dla fauny i flory już niekoniecznie.
Bibliografia
1. „Glamping Is 2020’s Hottest Travel Trend: Here Are The Best Places For Your Trip” Larry Olmsted, https://www.forbes.com/sites/larryolmsted/2020/06/23/glamping-is-2020s-hottest-travel-trendhere-are-the-best-places-for-your-trip/?sh=118835ee5357, 19/04/2022
2. “Glamping Market in Europe - Industry Outlook and Forecast 2020-2025” Report Linker, https://www.reportlinker.com/p05862339/Glamping-Market-in-Europe-Industry-Outlook-and-Forecast.html, 19/04/2022
3. “The Pros and Cons of Glamping” Canadian Wildlife Federation, https://blog.cwf-fcf.org/index.php/en/the-pros-and-cons-of-glamping/, 19/04/2022
4. “Camping Vs Glamping: Pros And Cons That'll Help You Choose The Best Way To Travel” Drushit Sawant, https://www.republicworld.com/lifestyle/travel/camping-vs-glamping-pros-and-cons-thatll-help-you-choose-the-best.html, 19/04/2022
5. “Top 10 most luxurious glamping sites around the world” The Luxury Travel Expert, https://theluxurytravelexpert.com/2020/03/16/best-glamping-world/, 19/04/2022
6. “12 Amazing Glamping Adventures That Will Make You Forget All About Your Favorite Hotel” Graeme Green, https://robbreport.com/travel/resorts/12-glamping-adventures-around-the-world-2847635/, 19/04/2022