Jaki będzie Wrocław Anno Domini 2016

Rynek we Wrocławiu, fot. Tcie/ wikipedia CCRynek we Wrocławiu, fot. Tcie/ wikipedia CC

Przygotowując się do roli Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, a następnie realizując ten projekt, Wrocław ma szansę skorzystać na tym przedsięwzięciu nie tylko ekonomicznie czy promocyjne lecz również „cywilizacyjnie”. Pojęcia „cywilizacja” używam w cudzysłowie z braku lepszego terminu na nazwanie szeregu, głównie komercyjnych, ale też niekomercyjnych przedsięwzięć, które z dużych miast czynią atrakcyjne turystycznie metropolie, gdzie chce się spędzać czas wolny i gdzie chce się powracać. Metropolie zasadniczo różne od prowincjonalnych mega-mrowisk, w których jedyne co część ludzi zachwyca, to bazarowy przesyt.

 

Model atrakcyjnej kulturalnie, a przez to i turystycznie metropolii, jest naszym miastom potrzebny. Mając ogromny potencjał, tą niezwykłą z punktu widzenia mniejszych ośrodków kumulację kapitału finansowego i ludzkiego, polskie duże miasta przytłaczają nudą i przestrzennym bezguściem. Miejsca, w których oferta kulturalna i turystyczna powinna się kumulować, tej roli nie spełniają, a godne zaprezentowania enklawy są przed osobami nie znającymi tych miast od podszewki starannie schowane. Warto podkreślić, że jest to w głównej mierze wynik błędów popełnianych od szeregu lat przez władze lokalne przy zarządzaniu tkanką miejską, jak również instytucjami finansowanymi ze środków publicznych.   

Wrocław ma szansę to zmienić. Najlepiej podpatrując pozytywne wzory w swoim sąsiedztwie, takie jak: Praga, Berlin, Kraków czy Budapeszt, a więc duże ośrodki, w których przestrzeń miejska jest zorganizowana w sposób atrakcyjny dla przybyszów i korzystny z punktu widzenia mieszkańców. Umożliwiają one aktywny wypoczynek, są przyjazne turystom, gwarantują wiele wrażeń kulturalnych.

Warto zatem z uwagą przyglądać temu, jak władze Wrocławia podejdą do stojącego przed nimi zadania. Czy zadowolą się kilkumiesięcznym, kosztownym festynem, czy też trwale przekształcą miasto w dojrzałą europejską metropolię. No i trzeba oczywiście mieć nadzieję, że Wrocław Anno Domini 2016 stanie się pozytywnym wzorem dla innych dużych miast w naszym kraju.
Artur Rojek


Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy