Jesień nad morzem? Czemu nie!

Urlop nad morzem jesienią? Czemu nie! Rozpoczął się najpiękniejszy, najbardziej urzekający kolorami sezon turystyczny – złota jesień. Warto skorzystać ze sprzyjającej aury i wybrać się na Pomorze. Oto TOP 8 atrakcji turystycznych – dla wszystkich tych, którzy poszukują autentycznych doświadczeń i niestandardowych pomysłów na spędzenie wolnego czasu.Fot. Patryk Kosmider/ShutterstockFot. Patryk Kosmider/Shutterstock
  1. 1. Oddychający bursztyn
  2. 2. Bursztynowe warsztaty
  3. 3. Multimedialne muzeum z bursztynem w roli głównej
  4. 4. Bursztynowa Piąta Aleja w Gdańsku
  5. 5. Krzyżackie skarby w Malborku
  6. 6. Śladem rzymskich legionów
  7. 7. Słupski Niedźwiadek Szczęścia
  8. 8. Poławianie bursztynu

1. Oddychający bursztyn

Zwiedzając Gdańsk zajrzyj koniecznie do dzielnicy Dolne Miasto. Przy ulicy Szopy pod wiaduktem znajdziesz niebanalną atrakcję turystyczna na Szlaku Bursztynowym - Amber Drops, intrygującą instalację w przestrzeni miejskiej. Tworzą ją wykonane z masy żywicznej kamienie, osadzone w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED, które jarząc się z różnym natężeniem, podświetla kamienie w rytmie imitującym oddychającego człowieka. Niespodziankę stanowią zatopione w masie przedmioty codziennego użytku – telefony, okulary, nożyczki… Ich odkrywanie i identyfikowanie to świetna zabawa. Instalację najlepiej zwiedzać po zmroku - te wrażenia zapamiętasz na długo!

2. Bursztynowe warsztaty

Jeśli chcesz poznać sekret bursztynu to zajrzyj koniecznie do Manufaktury Bursztynu S A w Gdyni lub oddziału w Gdańsku, zlokalizowanego przy multimedialnym Muzeum Bursztynu. S A to największy i chyba najbardziej znany w Polsce zakład jubilerski specjalizujący się w obróbce bursztynu. To, co wyróżnia Manufakturę na tle innych galerii, to również tzw. AmberEmotions - program zwiedzania dla zorganizowanych grup turystycznych. To tutaj nauczysz się rozróżniać bursztyn bałtycki od falsyfikatów, poznasz jego właściwości, zobaczysz jak obrabia się bursztyn, a przy tym posłuchasz wielu ciekawych historii i ciekawostek.

3. Multimedialne muzeum z bursztynem w roli głównej

Muzea zwykle kojarzą się nam z nudnymi gablotami i ciągiem sal z wystawionymi w ten sam sposób eksponatami. To muzeum rozczaruje wszystkich malkontentów. Niepowtarzalne wyroby z bursztynu zaprezentowane są w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim możemy znaleźć się pośrodku sosnowego, nadbałtyckiego lasu, poczuć zapach drzew, świeżej żywicy lub w jednej chwili stać się w świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.

4. Bursztynowa Piąta Aleja w Gdańsku

Tak, tak, my też mamy w Polsce swoją Piątą Aleję... bursztynową! Bursztynową Piątą Aleję tworzą jedne z najbardziej malowniczych ulic w Gdańsku – ul. Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. To obowiązkowy spacer dla wszystkich tych, którzy kojarzą bursztyn tylko ze standardowymi sznurami korali. W licznych pracowniach i galeriach z biżuterią oraz z unikatowymi przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu możesz nie tylko kupić piękne, niepowtarzalne wyroby, ale też przyjrzeć się pracy bursztynników.

5. Krzyżackie skarby w Malborku

O Zamku w Malborku krąży wiele ciekawych historii i legend. Nie każdy jednak wie, że jedną z najciekawszych malborskich skarbów jest największa w Polsce kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z bursztynu. Wspaniała wystawa „Bursztynowe Konteksty” zabierze cię w „multimedialną” podróż w czasie śladami bursztynu. Dzięki interaktywnym info-kioskom w niestandardowy sposób możesz dowiedzieć się więcej na temat danego przedmiotu. (www.zamek.malbork.pl)

6. Śladem rzymskich legionów

Podróż w czasie śladami bursztynu możesz kontynuować w Pruszczu Gdańskim. W czasach Cesarstwa Rzymskiego było to miejsce o istotnym znaczeniu na Szlaku Bursztynowym, gdzie kupcy z różnych stron świata zaopatrywali się w rozmaite towary, miedzy innymi surowe bryły bursztynu. Dzisiaj możesz zwiedzić rekonstrukcję tej osady, a dzięki multimedialnym i interaktywnym rozwiązaniom nie będziesz na pewno się nudzić. (www.faktoria-pruszcz.pl)

7. Słupski Niedźwiadek Szczęścia

Gdańsk niezaprzeczalnie nosi miano Światowej Stolicy Bursztynu, ale warto wyjechać poza Trójmiasto, żeby odwiedzić Słupsk, gdzie bursztynowa tradycja sięga XV wieku. Wtedy w mieście powstał pierwszy w Polsce cech bursztynników, a dzisiaj w Galerii Bursztynowej Narcyza Kalskiego zobaczymy niepowtarzalną kolekcję 1000 bursztynowych serc oraz blisko 500 naturalnych form bursztynu. Nad mieszkańcami czuwa też wyjątkowy Słupski Niedźwiadek Szczęścia – talizman-figurka niedźwiadka – sprzed 6 000 lat. I choć oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, to w miejskim Ratuszu znajdziemy jego wierną bursztynową kopię. (www.galeriabursztynowa.pl)

8. Poławianie bursztynu

Wyspa Sobieszewska jest jednym z bogatszych w bursztyn odcinków polskiego wybrzeża i jednocześnie miejscem zamieszkania najsłynniejszego polskiego poławiacza bursztynu, pana Sylwestra Maluchy. Od lat poławia tu bursztyn i chętnie dzieli się swoimi opowieściami z każdym, kto chce poznać tajemnice bursztynu. Organizuje przy tym pokazy swoich bursztynowych okazów. Prawdziwie niecodzienną atrakcją jest nocne poławianie bursztynu i jego późniejsza obróbka w lokalnym warsztacie bursztynniczym. Towarzyszące temu emocje zapamiętamy na długo! (www.polawiaczbursztynow.mispomocnik.pl)

Wybierając ulubione atrakcje, dopasowane do naszych zainteresowań, pasji i stylu życia, możemy stworzyć własny, niepowtarzalny szlak bursztynowy. Podróż po miejscach i atrakcjach związanych z bursztynem to przede wszystkim pomysł na niestandardowy wypoczynek, który łączy przygodę z historią i odkrywaniem miejsc związanych z bursztynem – Złotem Północy. Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdański czy Malbork to jedynie kilka miejsc, spośród tych, które trzeba odwiedzić na Pomorzu podczas podróży śladami bursztynu. Z podróży przywieziemy nie tylko pamiątki i zdjęcia, ale także fantastyczne wspomnienia i fascynujące opowieści, którymi będziemy chcieli się podzielić z bliskimi po powrocie.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.3) Oceń: