Kapadocja – Kraina Pięknych Koni

W Polsce konie stanowią symbol wytworności, dumy, a także uchodzą za wzór szlachectwa, natomiast w Turcji kojarzą się przede wszystkim z Kapadocją – krainą znajdującą się w środkowej Anatolii. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego i oznacza dosłownie „Krainę Pięknych Koni”.Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO. By Bernard Gagnon [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia CommonsMiasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO. By Bernard Gagnon [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Nie można nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Przepiękne, szlachetne konie arabskie, profesjonalny sprzęt, doskonałe trasy – to wszystko sprawia, że turystyka konna jest tutaj bardzo popularna. Jeden z najbardziej znanych szlaków prowadzących z głównej turystycznej miejscowości regionu – Göreme, biegnie doliną Meskendir od Muzeum Göreme do wsi Çavuşin. Odchodzą od niej kolejne ścieżki pozwalające na zwiedzenie jaskiń, kościołów chrześcijańskich, a także muzułmańskich cmentarzy. Także Różowa Dolina – uznawana przez niektórych za jedną z najbardziej spektakularnych tras, oferuje niesamowite przeżycia. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi skał, które przyjmują kolor różu przez cały dzień, a w północno–wschodniej odnodze o zachodzie słońca przypominają wręcz sztabki miedzi. Przemierza się ją zarówno typowymi górskimi trasami, podczas których konie doskonale radzą sobie ze stromymi zboczami dolin,a także łąkami, na których można poszaleć w galopie.

Jak powstała Kapadocja?

Powstaniu tych wyjątkowych form skalnych „winny” jest wysoki na cztery kilometry wulkan ErciyesDağı. Obecnie już wygasły, jednak przed kilkudziesięcioma milionami laty wydobywające się z niego popioły przykryły ten obszar grubą warstwą. Swój udział mają w tym także dwa inne wulkany – Melendiz i Hasan, które wspólnie wyrzucały ogromne ilości błota i odłamki skał, osiadające na stygnących popiołach. Tężejący popiół zaczął tworzyć tuf – miękką skałę, nieodporną na destrukcyjne działania wiatru, deszczu czy mrozu. W następstwie z jednolitego podłoża wykształciły się niezwykłe formacje – olbrzymie grzyby z białymi tufowymi trzonami i ciemnymi bazaltowymi kapeluszami.
Domy w Kapadocji. By Brocken Inaglory [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy