Letni krajobraz Doliny Chochołowskiej 

pixabay.com pixabay.com

Planując tegoroczne wakacje, warto postawić na nasze polskie góry. Jeden z obowiązkowych punktów na mapie południowej części Polski to Dolina Chochołowska. Ten rozległy obszar zlokalizowany na zachodnim krańcu Tatr zachwyca latem różnorodną roślinnością. W tym rejonie dywany soczystej zieleni i górskich kwiatów malowniczo wtapiają się w zapierający dech w piersiach tatrzański krajobraz.


Znajdująca się w Tatrach Zachodnich Dolina Chochołowska zajmuje obszar ponad 35 km². Więcej niż połowa jej powierzchni jest pokryta pięknymi lasami świerkowymi. Na jej terenie można również spotkać okazałe jodły i sosny. Mimo że miejsce to szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się na wiosnę, kiedy w Dolinie kwitną bajecznie piękne krokusy, warto wybrać się tam również latem. Ludzi na szlakach będzie nieco mniej niż np. w kwietniu, dzięki czemu szanse na kontemplowanie piękna przyrody we względnej ciszy staną się o wiele bardziej realne.

Rzadkie gatunki roślin i ostoja dzikich zwierząt

Mimo że krokusów w czerwcu już raczej nie zobaczymy, w tej części Tatr możemy spotkać niezwykle rzadkie gatunki roślin, takie jak: szczwoligorz tatarski, sasanka słowacka, ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, zarzyczka górska czy turzyca skąpokwiatowa. Turystyczną atrakcję w Dolinie Chochołowskiej stanowią ponadto hale z szałasami, kulturowy wypas owiec, a także klimatyczny drewniany kościółek, który został uwieczniony na filmie „Janosik”. Jako że miejsce to stanowi ostoję wielu dzikich zwierząt, m.in. jeleni, niedźwiedzi i świstaków, w trakcie pieszych wędrówek powinniśmy powstrzymać się od zbyt głośnych i nieodpowiedzialnych zachowań – wszak jesteśmy tu tylko gośćmi.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy