Planując tegoroczne wakacje, warto postawić na nasze polskie góry. Jeden z obowiązkowych punktów na mapie południowej części Polski to Dolina Chochołowska. Ten rozległy obszar zlokalizowany na zachodnim krańcu Tatr zachwyca latem różnorodną roślinnością. W tym rejonie dywany soczystej zieleni i górskich kwiatów malowniczo wtapiają się w zapierający dech w piersiach tatrzański krajobraz.

- Rzadkie gatunki roślin i ostoja dzikich zwierząt
- Przyroda tatrzańska w pełnej krasie
- Coś dla wielbicieli pieszych wędrówek
Rzadkie gatunki roślin i ostoja dzikich zwierząt
Mimo że krokusów w czerwcu już raczej nie zobaczymy, w tej części Tatr możemy spotkać niezwykle rzadkie gatunki roślin, takie jak: szczwoligorz tatarski, sasanka słowacka, ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, zarzyczka górska czy turzyca skąpokwiatowa. Turystyczną atrakcję w Dolinie Chochołowskiej stanowią ponadto hale z szałasami, kulturowy wypas owiec, a także klimatyczny drewniany kościółek, który został uwieczniony na filmie „Janosik”. Jako że miejsce to stanowi ostoję wielu dzikich zwierząt, m.in. jeleni, niedźwiedzi i świstaków, w trakcie pieszych wędrówek powinniśmy powstrzymać się od zbyt głośnych i nieodpowiedzialnych zachowań – wszak jesteśmy tu tylko gośćmi.
Przyroda tatrzańska w pełnej krasie
Przemierzając szlaki w Dolinie Chochołowskiej, mamy okazję pokonywać poszczególne piętra roślinne, dzięki czemu podziwiamy przyrodę tatrzańską w pełnej krasie. Na samym jej dnie znajdują się jodłowe i świerkowe lasy, zaś w strefie reglowej respekt budzą liczne skałki wapienne i dolomitowe otoczone oryginalnymi zbiorowiskami roślinnymi. Niezwykle malowniczo prezentują się także kwieciste polany śródleśne. Wyżej, na poziomie kosodrzewiny i piętra alpejskiego możemy podziwiać wysokogórskie murawy i borówczyska.
Coś dla wielbicieli pieszych wędrówek
Dolinę Chochołowską warto zwiedzać o każdej porze roku. Latem szczególnie warto uwzględnić to miejsce w wakacyjnych planach, aby móc obcować z przyrodą w majestatycznym górskim wydaniu. Niewątpliwie Tatry są najlepszym celem podróży dla wielbicieli długich pieszych spacerów, które wiążą się z podziwianiem zapierających dech w piersiach widoków.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
- Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa; “Czerwona księga Karpat Polskich”; Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008.;