Letni krajobraz Doliny Chochołowskiej 

Planując tegoroczne wakacje, warto postawić na nasze polskie góry. Jeden z obowiązkowych punktów na mapie południowej części Polski to Dolina Chochołowska. Ten rozległy obszar zlokalizowany na zachodnim krańcu Tatr zachwyca latem różnorodną roślinnością. W tym rejonie dywany soczystej zieleni i górskich kwiatów malowniczo wtapiają się w zapierający dech w piersiach tatrzański krajobraz.Dolina Chochołowska, fot. shutterstockDolina Chochołowska, fot. shutterstock
  1. Rzadkie gatunki roślin i ostoja dzikich zwierząt
  2. Przyroda tatrzańska w pełnej krasie
  3. Coś dla wielbicieli pieszych wędrówek
Znajdująca się w Tatrach Zachodnich Dolina Chochołowska zajmuje obszar ponad 35 km². Więcej niż połowa jej powierzchni jest pokryta pięknymi lasami świerkowymi. Na jej terenie można również spotkać okazałe jodły i sosny. Mimo że miejsce to szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się na wiosnę, kiedy w Dolinie kwitną bajecznie piękne krokusy, warto wybrać się tam również latem. Ludzi na szlakach będzie nieco mniej niż np. w kwietniu, dzięki czemu szanse na kontemplowanie piękna przyrody we względnej ciszy staną się o wiele bardziej realne.

Rzadkie gatunki roślin i ostoja dzikich zwierząt


Mimo że krokusów w czerwcu już raczej nie zobaczymy, w tej części Tatr możemy spotkać niezwykle rzadkie gatunki roślin, takie jak: szczwoligorz tatarski, sasanka słowacka, ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, zarzyczka górska czy turzyca skąpokwiatowa. Turystyczną atrakcję w Dolinie Chochołowskiej stanowią ponadto hale z szałasami, kulturowy wypas owiec, a także klimatyczny drewniany kościółek, który został uwieczniony na filmie „Janosik”. Jako że miejsce to stanowi ostoję wielu dzikich zwierząt, m.in. jeleni, niedźwiedzi i świstaków, w trakcie pieszych wędrówek powinniśmy powstrzymać się od zbyt głośnych i nieodpowiedzialnych zachowań – wszak jesteśmy tu tylko gośćmi.

Przyroda tatrzańska w pełnej krasie


Przemierzając szlaki w Dolinie Chochołowskiej, mamy okazję pokonywać poszczególne piętra roślinne, dzięki czemu podziwiamy przyrodę tatrzańską w pełnej krasie. Na samym jej dnie znajdują się jodłowe i świerkowe lasy, zaś w strefie reglowej respekt budzą liczne skałki wapienne i dolomitowe otoczone oryginalnymi zbiorowiskami roślinnymi. Niezwykle malowniczo prezentują się także kwieciste polany śródleśne. Wyżej, na poziomie kosodrzewiny i piętra alpejskiego możemy podziwiać wysokogórskie murawy i borówczyska.

Coś dla wielbicieli pieszych wędrówek


Dolinę Chochołowską warto zwiedzać o każdej porze roku. Latem szczególnie warto uwzględnić to miejsce w wakacyjnych planach, aby móc obcować z przyrodą w majestatycznym górskim wydaniu. Niewątpliwie Tatry są najlepszym celem podróży dla wielbicieli długich pieszych spacerów, które wiążą się z podziwianiem zapierających dech w piersiach widoków.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa; “Czerwona księga Karpat Polskich”; Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008.;
Ocena (3.3) Oceń: