Najlepsze plaże Balearów

Cala Comta, Fot. www.wakacje-hiszpania.plCala Comta, Fot. www.wakacje-hiszpania.pl

O pięknie hiszpańskich plaż słyszał każdy. Oprócz niewątpliwej urody i zróżnicowania, plaże te uznane zostały w tym roku za jedne z najczystszych i najlepiej zadbanych na całej półkuli północnej. Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej corocznie przyznająca Błękitne Flagi najlepszym plażom na świecie, w tym roku w Hiszpanii wyróżniła aż 686! Celem samego programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, przystaniach jachtowych i okolicach przeznaczonych do kąpieli.Pod względem urody, to plaże Balearów robią największe wrażenie a same wyspy często określa się mianem letniej stolicy Hiszpanii. Wybraliśmy sześć miejsc, które naszym zdaniem swoim położeniem, czystością i warunkami naturalnymi spełnią oczekiwania najbardziej wybrednych plażowiczów.

Plaża Ses Illetes – Formentera

Formentera – najbardziej dziewicza z archipelagu, obdarzona niezwykłymi plażami, porównywanymi często do tych karaibskich, cieszy się z posiadania Ses Illetes. Ta plaża rokrocznie wygrywa w hiszpańskich rankingach, zajmuje też wysokie pozycje na liście najlepszych plaż na całym świecie. To najbardziej popularne miejsce na wyspie, dziewicze i doskonale zadbane. Dzięki temu, że znajduje się w obszarze chronionym parku Ses Salines pojazdy mają na nią ograniczony wjazd, a duża część plażowiczów porusza się na rowerach. Plaża została dodana do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją urodę i wysoką wartość przyrodniczą i krajobrazową. Kto oprze się krystalicznej wodzie, białemu, miałkiemu piaskowi i niesamowitym widokom na Ibizę!    


Cala Conta – Ibiza

Intensywny turkusowy kolor to znak rozpoznawczy tej najbardziej znanej plaży na Ibizie. Jako, że leży na zachodzie wyspy, jej wody są wyjątkowo czyste. To miejsce bardzo popularne, bo widoki tak na mieszczącą się na przeciwko wysepkę S'Illa des Bosc jak na otaczający krajobraz są nie do pobicia. Plaża nie ma zbyt wielu miejsc krytych, w których można schronić się przed słońcem, dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie parasoli i kremów z wysokimi filtrami. Wieczór natomiast najlepiej spędzić w jednym z pobliskich chiringuitos (restauracji na plaży) i wraz z innymi plażowiczami cieszyć się najlepszym zachodem słońca na wyspie.

Playa de Muro - Majorka

Na Majorce aż roi się od pięknych plaż i ukrytych zatoczek. Playa de Muro znajdująca się na północy, bardzo często wybierana jest przez rodziny z dziećmi, głównie ze względu na długi pas płytkich wód przybrzeżnych oraz dostęp do większości usług. Fakt, że znajduje się w sąsiedztwie obszaru chronionego S'Albufera sprawia, że tutejsze wody są czyste, a ich turkusowy kolor i wysoka temperatura zachęca do kąpieli. Ta plaża może się pochwalić Błękitną Flagą, a sześć kilometrów białego piasku sprawia, że nawet w weekendy można tu spędzić spokojny dzień bez tłoku.

Cala del Moro – Majorka

Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż na Majorce. To w zasadzie wąski pasek bialutkiego piasku ukryty w zatoczce. Niełatwo tu dotrzeć, bo nie ma schodów, a ich funkcję odgrywają skałki wystające z klifu. Woda jest niesamowicie czysta, jej kolor jest niezwykły, a samo położenie sprawia, że to magiczne miejsce. Ukryta pomiędzy skałkami i śródziemnomorską roślinnością enklawa to świetne miejsce na niezapomniany dzień na Majorce. Nie ma tu sklepów ani kiosków, najlepiej zatem zabrać ze sobą jedzenie i wodę.

Cala S’Almunia – Majorka

W pobliżu Cala del Moro znajduje się zatoczka S'Almunia, będąca raczej naturalnym basenem ukrytym pomiędzy skałkami niż plażą. O piasek będzie tu ciężko, ale to doskonałe miejsce na pływanie, miejscowi wybierają ją głównie ze względu na bogactwo ryb, które można śledzić nurkując, ale także na fakt, że tutejsza woda krystalicznie czysta. Urokliwych krajobrazów dopełniają malutkie domki rybackie, wokół których często skupiają się plażowicze. Tu oraz na okolicznych klifach, dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą butów do chodzenia po wodzie, skałki są dość ostre.

Zatoczki Macarella i Macarelleta – Minorka


Pośród  sosnowych lasów Minorki kryją się jej rajskie plaże – Macarella i jej mniejsza siostra Macarelleta. Obie leżą na południu wyspy, ale w miesiącach letnich zjeżdżają się tu turyści i mieszkańcy z całej Minorki. Nic dziwnego, ta dziewicza plaża gości na większości pocztówek i jest jedną z najbardziej znanych. Jej popularność w okresie letnim może odstraszać plażowiczów, którzy chcą relaksu i spokoju, dlatego warto wybrać się wcześniej i skierować bezpośrednio na Macarelletę, nie mniej piękną za to mniej zmasowaną. Ze względu na swoje odosobnienie, ta plaża często wybierana jest przez nudystów.
Tekst: Monika Rząca
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy