Najpiękniejsze kolorowe jeziora

pixabay.com pixabay.com

Jeziora stanowią jeden z najbardziej malowniczych elementów dzikich krajobrazów. Ich wody jednak nie zawsze mają zielonkawy lub błękitny kolor. Na świecie możemy bowiem znaleźć wulkaniczne, solne i polodowcowe zbiorniki wodne, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Gdzie należy się wybrać, aby podziwiać te zapierające dech w piersiach cuda natury?Surrealistyczne różowe, turkusowe, czerwone i białe wody jeziora stanowią niecodzienny widok dla naszego oka, przywodząc na myśl widoki rodem z filmów fantasy. Oto wybrane miejsca na kuli ziemskiej, gdzie możemy znaleźć niezwykłej urody zbiorniki wodne, które stworzyła sama natura:

JEZIORA PLITWICKIE W CHORWACJI


W chorwackim Parku Narodowym znajduje się 16 wyjątkowych jezior krasowych. Są one połączone wodospadami wtapiającymi się w górskie tereny parku. Dzięki temu, że na dnie zbiorników znajduje się węglan wapnia, woda w jasny, słoneczny dzień może przybierać różne kolory – od turkusowego po szary i zielony. Jeziora są domem dla wielu lokalnych stworzeń, zaś w ich okolicach możemy podziwiać piękny las bukowy. Chorwacki Park jest uznawany za prawdziwy cud natury i został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jezioro Plitwickie, By Roybb95 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons


RÓŻOWE JEZIORO W AUSTRALII


Zachodnia Australia, a konkretnie – jej region o nazwie Golden Outbacki kryje w sobie istnie bajkowe jezioro o różowo-fioletowej barwie. Za niecodzienny kolor wód odpowiadają żyjące w nich glony i bakterie, które produkują duże ilości beta-karotenu. Co ciekawe, niemal 100% soli znajdującej się w jego wodach jest wykorzystywane do wytwarzania soli spożywczej. W rejonie tego jeziora można spotkać nieznane w Europie ptaki, takie jak sieweczki czarnogłowe czy szydłodzioby. Dzięki temu, malownicze okolice Golden Outbacki są atrakcyjne nie tylko ze względu na ciekawostki hydrologiczne, lecz także ornitologiczne.

Jezioro Hillier, By Aussie Oc (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons


JEZIORO PERITO MORENO W ARGENTYNIE


Znajdujące się w Santa Cruz jezioro pochodzenia polodowcowego to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Patagonii. Mający niemal 30 km długości zbiornik wodny mieni się różnymi kolorami – od jasnobłękitnego po biały. Masy lodu i promieni słonecznych odbijające się na jego powierzchni sprawiają, że barwa wody cyklicznie zmienia nasycenie.WULKANICZNE JEZIORA NA WYSPIE FLORES W INDONEZJI

Będąca częścią Indonezji wyspa Flores słynie z wulkanu Kelimutu, który kryje w swoim kraterze trzy jeziora. Ich wody, w zależności od pory roku, zmieniają swój kolor. Mogą być zielone, błękitne, pomarańczowe, brązowe albo czerwone. Naukowcy podejrzewają, że za zmiany barw odpowiadają reakcje chemiczne gazów wulkanicznych, które zachodzą na dnie zbiorników. Lokalne legendy głoszą jednak, że w czarodziejskich wodach są uwięzione dusze zmarłych. Bez wątpienia, jeziora te mogą stanowić inspirację dla niejednego artysty.Kolorowa przygoda

Wycieczka w okolice barwnych jezior rodem z bajki to jedna z ciekawszych propozycji wakacyjnych. Niesamowity krajobraz zdominowany przez ich różnokolorowe wody, a także zamieszkująca go egzotyczna fauna i flora to wysublimowana uczta dla naszego wzroku. W takich miejscach można bez końca zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody.
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.kobieta.interia.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy