Najwyższy drewniany wieżowiec świata

http://vollark.nohttp://vollark.no

W grudniu 2018 roku w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjøsa, stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec na świecie. Budowla będzie liczyła 18 pięter i będzie miała łącznie 80 metrów wysokości.


Norwegia słynie z drewnianej architektury, przede wszystkim za sprawą Wikingów, którzy byli mistrzami kunsztu ciesielskiego. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie w tym kraju powstanie najwyższy, drewniany wieżowiec świata. Mjøstårnet czyli Wieża Mjøsa powstanie w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego norweskiego jeziora.  Będzie w całości zbudowany z drewna pochodzącego z lasów w okolicy jeziora Mjøsa. Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych, pomp ciepła i złóż geotermalnych budynek będzie w 100 proc. samowystarczalny energetycznie.

Drewniany wieżowiec będzie miał do zaoferowania apartamenty o powierzchni od 67 do 149 m kw., 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji.

W zamierzeniu autorów projektu, Mjøstårnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, bez wątpienia też będzie dużą atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że zlokalizowany jest 4 godziny jazdy od portu Langesund, tuż przy najważniejszym drogowym szlaku komunikacyjnym Norwegii – drodze E6, łączącej Oslo z północną kraju. A gdyby ktoś chciał kupić apartament w Mjøstårnet – są jeszcze wolne powierzchnie – ceny zaczynają się od 2,69 mln NOK (1, 156 mln zł).
http://vollark.no


Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy