Wakacje nad jeziorem w Polsce – gdzie aktywnie wypocząć?

 Udany urlop nie musi oznaczać dalekiego wyjazdu. Lokalne wakacje nad jeziorem spędzone w jednym z najpiękniejszych regionów Polski to idealny kompromis pomiędzy tropikami, odległością i kosztem wyjazdu. Wczasy w kraju to też udana alternatywa pod względem atrakcji dedykowanych dla wszystkich członków rodziny – nad jeziorem możesz się opalać, grillować, zwiedzać, spacerować i uprawiać sporty, wodne i lądowe. Gdzie najlepiej aktywnie spędzić czas nad jeziorem?mazuryfot. Kwasny221/123rtf.com

Wakacje nad jeziorem w Krainie Tysiąca Jezior


Zastanawiając się, gdzie wyjechać na wakacje nad jeziorem. Pierwszą myślą są oczywiście Mazury, nie bez powodu określane jako Kraina Tysiąca Jezior, chociaż w rzeczywistości masz tam do wyboru nie 1000, a ok. 2600 pięknych jezior!


Część mazurskich jezior powstała naturalnie ok. 10–15 tysięcy lat temu. Są to jeziora polodowcowe, które powstały w wyniku cofnięcia się lądolodu do Morza Bałtyckiego. Aby ułatwić żeglugę pomiędzy jeziorami, stworzono również wiele sztucznych akwenów, dzięki czemu obecnie Mazury słyną z sieci jezior połączonych kanałami.  

Największe jezioro w Polsce – Śniardwy 


To właśnie na Mazurach znajdują się najpiękniejsze, a zarazem najciekawsze jeziora w Polsce. Wakacje nad jeziorem możesz spędzić, podziwiając m.in. największe jezioro w Polsce – Śniardwy, o łącznej powierzchni 113,4 km2. W najszerszym miejscu jeziora nie zobaczysz przeciwnego brzegu. Ze względu na imponujące rozmiary jezioro co roku przyciąga grono turystów, dlatego też w okolicznych miejscowościach nie brakuje atrakcji. 


Przy korzystnej pogodzie na tafli jeziora Śniardwy tworzą się fale przypominające te na morzu. Jest to jezioro stosunkowo płytkie, z bogatą pod względem przyrody linią brzegową. Rozrywkę znajdą tam miłośnicy sportów wodnych, jak i fani odpoczynku na łonie natury, wśród bujnej roślinności.


Pozostałe mazurskie jeziora idealne na wakacje


Ciekawym punktem na wakacje nad jeziorem jest także akwen składający się z sześciu jezior, które wspólnie noszą nazwę Mamry. To tam znajduje się najwięcej wysepek, na których utworzono rezerwaty przyrody, dlatego większość z nich można podziwiać tylko z oddali.


Wybierając się na Mazury, nietrudno o wybór pięknego miejsca. Przy większości jezior znajdziesz liczne punkty noclegowe i gastronomiczne. W północnej części zlokalizowane są najpopularniejsze szlaki turystyczne, a na południu nie brakuje atrakcji dla miłośników zwierząt. Na Mazurach Wschodnich wypoczniesz w Pojezierzu Ełckim, Krainie Węgorapy lub Wzgórzach Szeskich, natomiast Mazury Zachodnie dzieli się na Wzgórza Dylewskie i część Pojezierza Olsztyńskiego.     


Jeziora na południu kraju – Rożnowskie, Solińskie 


Wakacje nad jeziorem możesz spędzić nie tylko na Mazurach. Również na południu Polski znajduje się sporo pięknych jezior. Jednym z nich jest Jezioro Rożnowskie. Jest to duży zbiornik zaporowy na Dunajcu, który powstał w 1941 roku. Znajdziesz tam sporo zatok i półwyspów, a ten najpopularniejszy to Małpia Wyspa, na której utworzono rezerwat ptactwa wodnego. 


Jedno z piękniejszych jezior znajduje się także w Bieszczadach. Mowa o jeziorze Solińskim, określanym jako bieszczadzkie morze. Jest to największy zbiornik wodny w polskich górach. Spędzając wakacje nad Jeziorem Solińskim, możesz jednocześnie korzystać z wodnych atrakcji, a przy okazji wybrać się też na górską wędrówkę. Nad jeziorem utworzono także liczne plaże, na których można zaczerpnąć kąpieli słonecznych. 


Jak zorganizować wakacje nad jeziorem w Polsce?


Wymienione jeziora to zaledwie przykłady przyrodniczych cudów naszego kraju. Organizując wakacje nad jeziorem, masz do wyboru niemal niezliczoną ilość pięknych, polskich jezior, a nad każdym z nich jeszcze więcej miejscowości i punktów noclegowych. Pobyt w hotelu lub domku nad jeziorem zarezerwujesz w atrakcyjnej cenie na stronie Travelist. Wystarczy, że wpiszesz interesujące Cię hasło, na przykład hotel spa.


Szukając miejsca na pobyt, zwróć uwagę na jego lokalizację, zwłaszcza odległość od jeziora. Jeśli zależy Ci na aktywnym wypoczynku, sprawdź też dostępne atrakcje w okolicy. Przy najpopularniejszych jeziorach w Polsce możesz liczyć m.in. na rozrywki dla aktywnych, takie jak:

  • żegluga,
  • windsurfing,
  • rejsy,
  • skutery wodne,
  • spływy kajakowe,
  • nurkowanie,
  • a nawet wakeboard, czy parasailing.


Zwykle na wybrzeżu polskich jezior masz do dyspozycji również sporo atrakcji lądowych. Gdy znudzi Ci się zabawa na wodzie, możesz spędzić czas aktywnie wędrując szlakami turystycznymi, wspinając się po okolicznych wzgórzach, czy zwiedzając zabytki i podziwiając parki narodowe.art.sponsorowany

Ocena (3.0) Oceń: