Warmia i Mazury stawiają na ekologię

Eko Marina, jedna z przystani jachtowych w Giżycku, Fot. Ludwig Schneider/ Wikipedia CCEko Marina, jedna z przystani jachtowych w Giżycku, Fot. Ludwig Schneider/ Wikipedia CC

Rok 2012 był rokiem pełnym zmian dla  województwa warmińsko- mazurskiego.  Kraina Wielkich Jezior nie tylko doczekała się wielu obiecujących inwestycji, ale także, a może przede wszystkim, zyskała wiele w kwestii ochrony środowiska.Północno-wschodnia część kraju jednoznacznie kojarzona jest z żeglarstwem i niezapomnianymi widokami znad jezior. Właśnie z myślą o miłośnikach sportów wodnych powstaje sieć nowoczesnych ekomarin. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Ekomariny to nic innego jak ekologiczna linia portów, która ma wyznaczać standardy dla turystyki wodnej zgodnie z poszanowaniem środowiska.

Te mini przystanie ekologiczne, budowane w najciekawszych miejscach na szlaku Wielkich Jezior, wyposażone są w urządzenia do odbioru nieczystości płynnych i stałych z łodzi, zaopatrują żeglarzy w wodę i prąd, mają zaplecze socjalno-bytowe (WC, natryski, prysznice, suszarnie,  kuchnie, pola namiotowe). Są przyjazne środowisku - do ogrzewania obiektów i podgrzewania wody zastosowano pompy ciepła  i systemy solarne.  Sześć takich przystani już działa: są to porty zlokalizowane w Wilkasach, Siemianach, Iławie, Mrągowie, Mikołajkach i Giżycku.  Następne 5  projektów  jest w trakcie realizacji, kolejne w fazie przygotowawczej. Jak mówi burmistrz miasta Mrągowa – pani Otolia Siemieniec –„Mazury to przede wszystkim ekologia i troska o naturalne (…) środowisko”, środowisko, o które wszyscy musimy dbać, również w życiu codziennym.
Ekomarina, Giżycko, fot. Urząd Miejski w Giżycku, sierpień 2010


O byciu ochronie środowiska myśli coraz więcej firm i przedsiębiorców. Eko- innowacje technologiczne są wykorzystywane przy ogrzewaniu  budynków, budowaniu oczyszczalni ścieków a nawet myjni samochodowych. Istotne jest również to, że coraz więcej firm decyduje się  na inwestowanie w produkcję ekologicznych opakowań bądź stosowanie metod produkcji zmniejszających ilość odpadów technologicznych.

To, że  Warmia i Mazury zmieniają się na lepsze, wiadomo nie od dziś. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiele z tych zmian było możliwe dzięki dofinansowaniom ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.  Program posiada osobną oś priorytetową –  środowisko przyrodnicze – w ramach, której realizuje tego typu projekty. Ciekawe co jeszcze zmieni się na lepsze?

Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy