We Włoszech, w stołecznym regionie Lacjum, nie tak daleko od Rzymu, walczy o życie malownicze miasteczko Civita di Bagnoregio. Pomimo tego, że zostało wpisane na światową listę miejsc najbardziej zagrożonych zniknięciem, wciąż pozostaje cudowną oazą spokoju, która od lat opiera się nieuniknionym kolejom losu. Warto skrócić swój pobyt w Rzymie, obrać kierunek północ i odwiedzić je chociaż na parę godzin.

- Sądny rok 1695
- Cisza przed burzą
- Civita di Bagnoregio – jak dotrzeć?
- Nocleg w Bagnoregio – zasypiaj wraz ze znikającym miastem
- Co zobaczymy w Bagnoregio?
Sądny rok 1695
Najstarsze dokumenty dowodzące długiej historii Bagnoregio pochodzą sprzed 2500 lat. Okoliczności powstania miasta nie stanowią tajemnicy – zostało wybudowane przez Etrusków, jak wiele innych osad w tym regionie. Wzniesienie miasteczka na wzgórzu otoczonym przez gęste lasy miało bardzo strategiczne znaczenie. W świecie pradawnych konfliktów i ciągłych podbojów, zamieszkanie w górzystej fortecy zapewniało spokój i względne bezpieczeństwo. Część obcych przybyszów nie wiedziała nawet o jego istnieniu, a przypadkowe odkrycie strzeżonej przez naturę osady de facto nic nie znaczyło – ambicje jej sforsowania spełzłyby na niczym.Bagnoregio za czasów swojej świetności było stolicą diecezji oraz szczyciło się pięknymi, średniowiecznymi budowlami. Stamtąd pochodził też słynny włoski filozof i teolog – św. Bonawentura. Niestety, pod koniec XIX wieku, lokalizacja miasteczka, która do tej pory dawała mu gwarancję spokoju i dobrobytu, niespodziewanie stała się jego przekleństwem. W 1695 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego część zabudowań runęła, a Bagnoregio zawisło nad przepaścią. Proces osuwania się wzgórza postępował, przez co z jednego z najwspanialszych azylów pozostały jedynie fragmenty.
Mimo to, trudno dziś mówić o Bagnoregio jak o ruinie. Budynki, które przetrwały są dobrze zachowane, wiele z nich wciąż ozdabiają uporządkowane i kolorowe ogródki, a na centralnym placu znajdują się dwa pensjonaty oraz sprawnie funkcjonuje restauracja. Jest tu cicho i malowniczo, powietrze jest świeże, chodników nie zalewa tłum głośnych turystów, a z punktów widokowych można podziwiać najpiękniejszą stronę natury – gęste lasy, warstwy skalne i zieloną dolinę Tybru. Miasteczko stoi w kontraście z oddalonym o 150 km Rzymem nie tylko przez lokalizację, ale również ze względu na poczucie spokoju, jakie oferuje.

Civita di Bagnoregio. By Etnoy (Jonathan Fors) (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Cisza przed burzą
Nie tylko to jednak różni Civita di Bagnoregio od wiecznego miasta Rzymu. W przeciwieństwie do stolicy Włoch, to niewielkie miasteczko na skale tufowej niedługo może przestać istnieć. Zagrożenie narasta od dziesiątków lat, a władze niewiele mogą w tej kwestii zdziałać.Civita di Bagnoregio – jak dotrzeć?
Jak nietrudno odgadnąć do centrum Bagnoregio nie uda nam się dotrzeć samochodem. Pojazd musimy zostawić na parkingu u podnóża miasta, a dalszą drogę pokonać na piechotę, idąc pod górę długim i wąskim mostem. Na szczycie nie słychać warkotu silników i innych dźwięków ruchliwego miasta, a przekraczając bramę Porta di Santa Maria przenosimy się do świata z przeszłości. Wrażenie to wzmacnia średniowieczna architektura i otaczająca nas ze wszech stron zieleń.
Nocleg w Bagnoregio – zasypiaj wraz ze znikającym miastem
Centrum Bagnoregio, które stanowi niewielki plac, a także odchodzące od niego wąskie, kamienne uliczki można obejść w godzinę. Tyle wystarczy, aby odhaczyć umierające miasto z listy miejsc, do których trzeba zawitać będąc we Włoszech. Ale w Bagnoregio warto mimo wszystko zostać jeszcze jeden dzień, o ile nas na to stać. Chociażby po to, by rankiem móc obserwować jak mury miasta spowija mleczna mieszanina chmur i mgły.Co zobaczymy w Bagnoregio?
Atrakcją turystyczną pozostaje już sama droga na wzgórze miasta. Będąc u szczytu, warto na chwilę zatrzymać się przy kamiennej bramie Porto di Santa Maria. Jest to zresztą jedyne wejście do miasteczka. Bramy pilnują tu dwa lwy, dzierżące w łapach ludzką głowę – rzeźba ta jest wspomnieniem starego konfliktu między mieszkańcami Bagnoregio a miastem Orvieto.Elżbieta Gwóźdź
Bibliografia
- “https://www.wantedinrome.com/news/civita-di-bagnoregio.html”; data dostępu: 2019-06-11
- “https://www.civita-di-bagnoregio.info/history/?lang=en”; data dostępu: 2019-06-11
- “https://www.learning-history.com/civita-bagnoregio-historic-town/”; data dostępu: 2019-06-11
- “https://www.civitadibagnoregio.it/english/civita/history.htm”; data dostępu: 2019-06-11