Samochód z pomidorów przyszłością motoryzacji?
Ekologia.pl Trendy Motoryzacja Samochód z pomidorów przyszłością motoryzacji?

Samochód z pomidorów przyszłością motoryzacji?

Co ma wspólnego pomidor z samochodem? Okazuje się, że bardzo dużo. Naukowcy z firmy Ford Motor Company i H.J. Heinz Company pracują nad wykorzystaniem włókien pomidorów w produkcji odnawialnych kompozytów, z których powstają samochody.

Chodzi konkretnie o produkty uboczne przetwórstwa spożywczego, takie jak wysuszone skórki łodygi i ziarna z ponad dwóch milionów ton pomidorów, które firma Heinz wykorzystuje do produkcji swojego ketchupu. Pomidorowe włókna mają być mocniejsze, i lżejsze. Dzięki małej masie, takie części przyczynią się do oszczędności paliwa. W dodatku włókna roślinne to surowiec odtwarzalny, w przeciwieństwie do ropy naftowej.


„Naszym celem jest opracowanie wytrzymałego i lekkiego materiału, który zachowa wysoki standard, jakie prezentują nasze auta, a jednocześnie obniży negatywny wpływ naszej firmy na środowisko naturalne” – powiedziała Ellen Lee, specjalista ds. badań nad tworzywami sztucznymi z Forda.

Tworzywa z włókien roślinnych mają służyć do produkcji m. in. wsporników do instalacji elektrycznej w samochodach Ford, desek rozdzielczych, schowków czy bocznych paneli.

To nie pierwsza próba wykorzystania włókien roślinnych przy produkcji samochodów. Brazylijscy naukowcy opracowali metodę pozwalającą wykorzystać włókna roślinne z łodyg i liści ananasów czy bananów do produkcji tworzyw mogących znaleźć zastosowanie w przemyśle samochodowym.

Ekologia.pl
4.7/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!