W soli mogą być kawałki plastiku
Ekologia.pl Styl życia Ciekawostki W soli mogą być kawałki plastiku

W soli mogą być kawałki plastiku

W soli, której używasz do gotowania prawdopodobnie znajdują się maleńkie kawałki plastiku – ostrzegają naukowcy na łamach czasopisma „Environmental Science and Technology Journal”.

By André Karwath aka Aka (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

By André Karwath aka Aka (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons


Badacze z Uniwersytetu East China Normal znaleźli w 15 próbkach soli sprzedawanej w chińskich sklepach mikrodrobinki plastiku: polietylenu, celofanu i wielu różnych innych tworzyw sztucznych.

Najwięcej plastikowych odpadów znajdowało się w próbce z solą morską – aż 1200 kawałków w 500 gramach. Z kolei sól z dna słonego jeziora zawierała 800 cząstek, a sól kamienna „zaledwie” 450.

Drobinki plastiku są tak małe, że nawet nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć i wyczuć – zwracają uwagę naukowcy. Tylko w niektórych wypadkach kawałki były na tyle duże, że można było jest dostrzec gołym okiem. 

Główny autor pracy, Huahong Shi twierdzi, że zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych pochodzą z ogromnej ilości plastiku pływającego w środowisku morskim, skąd bierze się m. in. sól morską. Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Wywiewany z pobliskich składowisk, spływający rzekami, popychany przez wiatr ląduje w wodnej toni.

Choć próbki soli pochodzą z Chin, Shi powiedział Scientific American, że „Tworzywa sztuczne stały się tak wszechobecnym zanieczyszczeniem, że jest wielce prawdopodobne, iż plastik w soli morskiej znajdziemy zarówno w chińskich, jak i amerykańskich półkach sklepowych”.

Według naukowców osoba, która spożywa maksymalną dawkę soli dziennie zalecaną przez WHO (World Health Organization), wraz z przyprawą zjada około 1000 mikrocząsteczek plastiku rocznie.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. https://cen.acs.org/articles/93/i43/Tiny-Bits-Plastic-Found-Table.html;
4.9/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments