Ajwar – właściwości, skład i zastosowanie ajwaru

Ajwar - właściwości, przepis Ajwar. Ajwar - właściwości, przepis

Słowo ajwar pochodzi od tureckiego określenia hayvar i oznacza ni mniej, ni więcej tylko… kawior. Na Bałkanach, skąd pochodzi aromatyczna pasta z papryki, ajwar jest bowiem rzeczywiście specjałem na miarę rybiej ikry, nie tylko cenionym na każdym stole, ale także niezwykle wyrafinowanym w smaku.


Zdaniem antropologów tradycja przyrządzania ajwaru liczy sobie już ponad tysiąc lat i zapoczątkowana została w Macedonii. Z racji na nieustanne etniczne przetasowania na Półwyspie Bałkańskim szybko objęła jednak większość krajów wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i dziś jest kultowym składnikiem także w kuchni albańskiej, bułgarskiej, bośniackiej, chorwackiej, serbskiej oraz słoweńskiej.

Pomysł na ajwar

Podobnie jak w przypadku indyjskiego garam masala, każda rodzina na Bałkanach ma swoją własną recepturę na ajwar, przekazywaną pieczołowicie z pokolenia na pokolenie. Wziąwszy pod uwagę, że podstawowy przepis tworzą zaledwie cztery składniki, jest to często kwestia sposobu przygotowania, proporcji i małych sekretów doświadczonych gospodyń. Bo też ajwar w idealny sposób odzwierciedla charakter kuchni bałkańskiej  - na swój sposób prostej, opartej na zdrowych warzywach, a zarazem silnie przesiąkniętej ideą wspólnego gotowania i jedzenia. Tym bardziej, że jako podstawowy dodatek do codziennego jadłospisu ajwar sporządzany jest co roku w olbrzymich ilościach, tak, aby pozwolił przetrwać w pogodzie i sytości długą zimę. Całe pokolenia kobiet do dziś dnia gromadzą się w kuchniach, aby plotkując i zwierzając się sobie, przygotować zapasy dla rodziny.

Sam ajwar jest ogromnie prosty w pomyśle i składa się z pieczonej czerwonej papryki, oleju słonecznikowego, octu oraz soli. Czas pieczenia papryki wynosi jednak nawet 4 godziny, więc łatwo zrozumieć ważkość rytuału towarzyszącego domowej produkcji. Co zaś istotne, ajwar pozbawiony jest glutenu, cukru, tłuszczy nasyconych, składników pochodzenia zwierzęcego i konserwantów, więc powinien zadowolić gusta nawet najbardziej wybrednych współczesnych dietetyków.


Domowa produkcja ajwaru. Fot. Vesna Middelkoop [CC BY 2.0 ], Flickr.com


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy