Arbuz owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze arbuza

pixabay.com pixabay.com

Arbuz nie bez powodu kojarzy nam się z upalnym latem, orzeźwieniem i słodyczą w ciepłe dni. Duża zawartość wody zaspokaja pragnienie, a naturalny cukier wspaniale pobudza kubki smakowe. Dodatkowo, spożywanie arbuza pomaga utrzymać piękną sylwetkę, a nawet wspomaga odchudzanie. Jednak to tylko początek listy niezwykłych właściwości tego owocu… Okazuje się, że arbuz to nie tylko woda i cukier, lecz także zestaw niezbędnych witamin, minerałów i antyoksydantów opóźniających proces starzenia. A na dodatek wszystkie te składniki występują przy bardzo niskiej liczbie kalorii! Najnowsze badania wskazują, że likopen zawarty w arbuzie wspomaga również leczenie nowotworów.


Roślina sprzed wieków

Najstarsze zapiski dotyczące uprawy arbuza pochodzą ze starożytnego Egiptu, czyli sprzed około 2 tysięcy lat przed naszą erą! Ślady upraw z X wieku zostały znalezione również w Indiach i w Chinach. Co ciekawe, o uprawach arbuza mówi również tekst Biblii! Wygląda na to, że już nasi przodkowie doceniali liczne zalety tego owocu.

Arbuz, nazywany również kawonem, jest jedną z najdłużej uprawianych roślin tropikalnych w Europie. Szacuje się, że przywędrował na Stary Kontynent około 2 tysiące lat temu. Choć pochodzi z Afryki Południowej, ze względu na ogromną popularność, współcześnie uprawiany jest we wszystkich krajach tropikalnych, subtropikalnych oraz w cieplejszych regionach strefy umiarkowanej. Wielką wagę przykłada się również do hodowli nowych odmian, w tym bezpestkowych i odpornych na zimno. W Polsce wyhodowano odmianę Janosik odporną na niskie temperatury.


Boris Kustodiev [Public domain], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Arbuz dobrze gasi pragnienie?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy