Bakalie – właściwości, skład i wartości odżywcze bakalii

Rodzynki – podstawowy składnik bakalii; źródło: pixabay.com Rodzynki – podstawowy składnik bakalii; źródło: pixabay.com

Bakalie kojarzą się nam głównie ze świętami Bożego Narodzenia, będąc jednym z ważniejszych składników makowca, keksa czy kutii. Samo słowo bakalie pochodzi od tureckiego wyrażenia „bakkal”, które oznacza po prostu kupca. Skojarzenie jest dość prostolinijne - bakalie, czyli suszone owoce, rozpoczęły swoją karierę jako smakołyk przywożony przez kupców z Bliskiego Wschodu.


W „Panu Wołodyjowskim” Henryka Sienkiewicza znajduje się scena, w której mały rycerz opowiada pannie Basi, że przywiózł jej z podróży „bakalijki zacne”, od których będzie jej słodko. Bakalie faktycznie bowiem jako egzotyczny smakołyk pojawiły się w naszej części Europy prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. i  od razu podbiły serca rozmiłowanej w słodyczach arystokracji. Suszone owoce znane były jednak już w Mezopotamii, ok. 2000 lat p.n.e. i cieszyły się wśród starożytnych wielką estymą, nie tylko ze względu na smak i pożywność, ale także łatwość przechowywania. Ich popularność w niedługim czasie objęła także obszar Izraela, Egiptu, a potem także basenu Morza Śródziemnego – jednym słowem wszędzie tak, gdzie rosną bogate w cukier tropikalne owoce, a klimat sprzyja suszeniu na słońcu. Rzymianie uwielbiali wręcz rodzynki do tego stopnia, że traktowali je swego czasu jako walutę.

Co to są bakalie?

Prawdziwe bakalie w najczystszej postaci są mieszanką suszonych, czasem dodatkowo dosładzanych, owoców egzotycznych. Zaliczamy do nich przede wszystkim rodzynki, daktyle i figi, a w dalszej kolejności również suszone morele, śliwki, a także kandyzowaną skórkę z pomarańczy lub cytryny.  Z racji na wspólne wykorzystanie i smakową harmonię, dziś do bakalii bieżąco zalicza się jednak także migdały, które de facto są pestkami owoców migdałowca, a także orzechywłoskie, laskowe, brazylijskie i nerkowce. Owocowo-orzechowa kompozycja weszła wręcz już do tradycji przekąsek jako „mieszanka studencka”, czyli przysmak dla uczących się, mający dodawać energii i poprawiać pamięć. I jest w tym sporo racji!


Zestaw bakalii. Gilabrand [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy