Biała rzepa warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze białej rzepy

Fot. ilovebutter[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. ilovebutter[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Rzepa, którą uwiecznił w swoim wierszu Julian Tuwim, niestety obecnie sporo straciła na swojej popularności. Warto jednak wprowadzić ją do diety, chociażby po to, aby sprawdzić czemu zawdzięcza swoją dawną sławę. Zgodnie z zapewnieniami naszych babć, rzepa nie tylko doda sił i uchroni od wielu chorób, lecz także wzmocni włosy i poprawi cerę. Spróbuj i przekonaj się sam!


Rzepa (Brassica rapa), której pełna nazwa brzmi „kapusta właściwa typowa” tudzież „rzepa właściwa typowa” uznawana jest za podgatunek kapusty zwyczajnej i należy do rodziny kapustowatych. To roślina wyłącznie uprawna, której część jadalną stanowi korzeń i młode liście rosnące na łodygach mierzących nawet ok. 120 cm. Odmiany o drobnych i delikatnych bulwach są hodowane jako żywność dla ludzi, zaś okazy większe, mniej smaczne przeznacza się na paszę dla zwierząt. Korzeń może mieć kształt kulisty, cylindryczny lub stożkowaty – w zależności od rodzaju warzywa. Jego zewnętrzna część ma barwę białą lub lekko czerwoną, zaś w środku jest biały lub żółty. Warzywo uprawia się głównie w chłodniejszych rejonach Europy.

Jak wyhodować smaczną rzepę?

Rzepa nie jest zbytnio wymagającym w uprawie warzywem – pod tym względem przypomina rzodkiewkę. Jako roślina dwuletnia, w pierwszym roku uprawy wytwarza liście i korzenie bulwiaste, zaś w drugim – pęd kwiatostanowy. Odmiany wczesne (np. „Schneebal” o białym miąższu czy „Goldball” o miąższu żółtym) wysiewa się na wiosnę, natomiast późne („Fuku Komachi F1o”, „Oasis F1”) – latem. Najlepsze jest dla niej stanowisko dobrze nasłonecznione, o glebie żyznej, piaszczysto-gliniastej i wilgotnej, charakteryzującej się pH obojętnym. Podłoże należy regularnie nawadniać (raz w tygodniu), bowiem w przypadku suszy korzenie rzepy mogą być słabo wykształcone. Po zbiorze warzywo  należy dość szybko spożyć (źle znosi długotrwałe przechowywanie).
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy