Chaczapuri – właściwości, skład i zastosowanie chaczapuri

Chaczapuri adżarskie. Sandra C from Canada [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons Chaczapuri adżarskie. Sandra C from Canada [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Bez wątpienia chaczapuri jest najpopularniejszą potrawą kuchni gruzińskiej. Tą łatwą w przygotowaniu i tanią przekąską zachwycają się turyści z całego świata. Nic w tym dziwnego, bo chaczapuri smakuje obłędnie i można się uzależnić od jego smaku. W zależności od regionu kraju, placek ten ma różne kształty, składniki oraz sposób przygotowania.


Chaczapuri – co kryje się pod tą egzotyczną nazwą?

Mąka i ser stanowią podstawę gruzińskiej diety. To właśnie na Kaukazie rosną pradawne, endemiczne odmiany pszenicy, zaś serowarstwo znane jest tamtejszej ludności od ponad 10 tys. lat. W języku gruzińskim chaczapuri dosłownie znaczy chleb z twarogiem (chaczo – twaróg, puri – chleb). Jest to tradycyjny placek drożdżowy zapiekany z serem. I to właśnie ser jest sekretem tej potrawy. Trzeba także dodać odrobinę sera żółtego, np. goudę, albo mozzarellę, ponieważ placek tylko z serem białym ani nie będzie wyglądał, ani smakował jak prawdziwe chaczapuri. W przeszłości wytwarzane było przez biedną i prostą ludność, którzy swoje potrawy musieli tworzyć z najbardziej dostępnych i tanich produktów.

Chaczapuri to prosta i tania potrawa, ale gruzińska różnorodność sprawiła, że w zależności od danego regionu powstało wiele odmian tego placka, różniący się kształtem, nadzieniem czy dodatkami. W samej Gruzji panuje przekonanie, że każda gospodyni domowa ma na nie własne receptury i sposoby wykonania, a każde z nich smakuje inaczej. Dlatego też trudno jest znaleźć jeden uniwersalny przepis. Tak naprawdę wszystko zależy od własnych upodobań. Zazwyczaj do chaczapuri (w samej Gruzji) dodaje się taki ser, jaki ma się akurat pod ręką. To właśnie w nim tkwi cały sekret.

Obecnie chaczapuri przechodzi metamorfozę. Pomimo, że ten gruziński placek w wersji tradycyjnej nadal cieszy się ogromną popularnością, to coraz częściej jego zawartość jest modyfikowana. Współczesne wersje chaczapuri może być przygotowywane z dodatkiem mięsa, szpinaku, ziół czy sera wędzonego – wszystko zależy od gustu i upodobania.


Chaczapuri. Fot. Erin Pawlicki/Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy