Chałwa – właściwości i rodzaje. Przepis na chałwę

Turecka chałwa. Fot. Marco Verch/Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.com Turecka chałwa. Fot. Marco Verch/Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Chałwę jedni lubią, inni za nią nie przepadają. Ten nieco specyficzny smakołyk jest nie tylko smaczny, ale także niestety i kaloryczny. Jednak od czasu do czasu warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności, ponieważ chałwa jest skarbnicą wielu cennych witamin i posiada szereg szalenie ważnych właściwości prozdrowotnych.


Chałwa – co to takiego?

Historia chałwy sięga czasów dawnego Babilonu, ale za jej ojczyznę uznaje się Indie. Pierwotnie podstawowym składnikiem była masa karmelowa i miazga z nasion sezamu (aktualnie tak wyrabia się ją w Iranie, Turcji czy krajach śródziemnomorskich). Na kontynent europejski dotarła dopiero na początku XX wieku. Wraz z wędrówką na inne części globu, powstały liczne odmiany chałwy. Przykładowo, w Rosji i na Ukrainie do jej produkcji używa się nasion maku, słonecznika lub orzechów, a do masy dodaje się np. bakalie czy olejki aromatyczne. Natomiast w Indiach można spotkać się ze smakołykiem na bazie gotowanej w mleku marchewki wzbogaconej różnymi przyprawami.

Tradycyjna chałwa to przede wszystkim zmielone nasiona i miód. Chałwa może mieć konsystencję półpłynną lub kruchą. Najczęściej wykorzystuje się ziarna sezamu (chałwa turecka i grecka), ale równie popularna jest chałwa z nasion słonecznika (tak zwana ukraińska). Ale ten smakołyk to nie tylko ziarna sezamu i słonecznika. Można dodać do niej ulubione olejki smakowe, rozmaite bakalie czy kakao. W taki prosty sposób powstaje naturalny, pyszny i zdrowy deser. Ten smakołyk ma jedną wadę – jadany w zbyt dużych ilościach może zniszczyć naszą sylwetkę, gdyż jest bardzo kaloryczny.

Jakie są rodzaje chałwy?

Istnieje kilka rodzajów chałwy, zależnie od nasion użytych do jej produkcji. Najbardziej popularna chałwa to sezamową i słonecznikowa, a także istnieją inne rodzaje chałwy, nieco mniej popularne: pistacjowa, migdałowa i arachidowa.

W różnych częściach świata chałwę przygotowuje się różnych, łatwo dostępnych składników. W Rosji chałwa wytwarzana jest z maku, słonecznika czy orzechów. Chałwa indyjska produkowana jest z wykorzystaniem marchewki gotowanej w mleku wraz z dodatkiem przypraw. Chałwa, która powstaje w południowej Azji jest z dodatkiem kaszy manny, zaś w  Afganistanie i Indiach - na bazie semoliny. Chałwa grecka, produkowana jest na bazie skrobi kukurydzianej, natomiast chałwa turecka, która z wyglądu przypomina watę cukrową, a smakuje jak tahini (pasta na bazie nasion sezamu). Chałwom tureckim nadaje się różne smaki, z których najbardziej znane są chałwy pistacjowe, waniliowe i kakaowe.


Ziarna sezamu, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy