Ciasto filo – właściwości, skład i wykorzystanie. Przepis na ciasto filo

Ciasto filo bywa przez laików mylone z ciastem francuskim. Oba produkty można dziś wygodnie kupić w sklepie w wersji świeżej lub mrożonej i wielu ludzi traktuje je zamiennie. Faktycznie, oba odznaczają się płatkową konsystencją, łatwością wałkowania i wykrawania oraz ciekawym smakiem. Ciasto filo ma jednak wyraźnie mniej tłuszczu w przeciwieństwie do obfitującego w masło ciasta francuskiego.Baklava – słynny wschodni deser z ciasta filo; źródło: Wikimedia CommonsBaklava – słynny wschodni deser z ciasta filo; źródło: Wikimedia Commons

Samo słowo filo, pisane również alternatywnie „phyllo”, pochodzi z języka greckiego i oznacza liść. Niektóre źródła wskazują, że jego korzenie mogą sięgać nawet VIII w. p.n.e. Już w starożytnej Syrii wyrabiano bowiem deser z cienkich płatków ciasta, zwany „yufka”, który zdobył popularność w całej Turcji. W Grecji uważanej za oficjalną ojczyznę ciasta filo pierwsze wzmianki o niezwykłym wypieku pojawiły się w III w p.n.e. Sceptycy mimo wszystko traktują te eksperymenty kulinarne jako skromne powijaki, uznając za prawdziwy początek dopiero czternaste stulecie, kiedy to ciasto filo zaistniało w przepisach na baklavę.

Czym jest baklava?

O „patent” na baklavę Grecy i Turcy kłócą się do dziś. Słodki deser jest głęboko zakorzeniony w obu krajach, choć prawdopodobnie w swoich prymitywnych piecach podobny specjał wypiekali już mieszkańcy Mezopotamii. Faktycznie jednak, dopiero w okresie dominacji Imperium Ottomańskiego, które rozpoczęła się w XIV w., można mówić o rozwoju baklavy, jaką znamy dziś. Sam deser przyrządza się na dużych blachach, które wykładane są kolejnymi płatami ciasta filo smarowanymi jedna po drugiej olejem i masłem. Ten dodatek tłuszczu sprawia, że baklava dosłownie rozpuszcza się w ustach podczas jedzenia. Między ciastem układa się również dwie grube warstwy orzechów włoskich, piniowych, pistacji i migdałów, które sklejone są razem miodem lub syropem. Tak przygotowane ciasto kroi się w prostokąty, a po upieczeniu obficie polewa syropem, który doskonale wsiąka w ciepłe płaty. Efekt jest bardzo słodki, a zarazem delikatny i lekki.


Płaty surowego ciasta filo; źródło: Flickr Creative Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy