Cukier trzcinowy – właściwości, działanie i zastosowanie cukru trzcinowego

Uprawa trzicny cukrowej. pixabay.com Uprawa trzicny cukrowej. pixabay.com

Trzcina cukrowa pochodzi z Nowej Gwinei i jest znana ludzkości od tysięcy lat. Ma ogromne znacznie gospodarcze, a pozyskiwany z trzciny cukrowej cukier trzcinowy jest znany na całym świecie. Ów nierafinowany specyfik, podobnie jak sok z cukrowca lekarskiego, uchodzi za produkt zaliczany do tzw. zdrowej żywności. Czy słusznie? Dlaczego nie powinniśmy dodawać cukru trzcinowego m.in. do kawy?


Trzcina cukrowa (Saccharum officinarum), zwana cukrowcem lekarskim, to gatunek byliny, który należy do rodziny wiechlinowatych, rodzaju cukrowiec. Najważniejsze znaczenie gospodarcze ma pozyskiwany z niej surowiec – cukier. Cukier trzcinowy jest nierafinowany. Oznacza to, że w procesie jego obróbki nie oddziela się melasy i kryształków. Sprawia to, że barwa cukru trzcinowego jest bursztynowa lub ciemnobrązowa. Cukier trzcinowy stanowi jedną z najpowszechniejszych odmian jadalnych cukrów spożywczych na świecie. Podstawowym jego składnikiem jest sacharoza.

Cukier trzcinowy jako jaggery i piloncillo

Kraj pochodzenia trzciny cukrowej, a zarazem cukru trzcinowego, to egzotyczna wyspa - Nowa Gwinea. Słodzik ten jest znany ludzkości od czasów starożytnych, bowiem  zaczęto go produkować  już 8000 lat p.n.e. Z czasem pozyskiwany z trzciny cukrowej składnik sprowadzono do Polinezji, Filipin, Chin i Indii. Z tego względu cukru trzcinowego do dzisiaj najpowszechniej używa się w krajach azjatyckich, gdzie miejscowi określają go anglojęzyczną nazwą jaggery oraz meksykańskich, w których nazywa się taki cukier piloncillo. W Polsce wciąż najczęściej używa się białego cukru buraczanego, zaś trzcinowy słodzik uchodzi za towar nieco „luksusowy”.

Brązowy nie znaczy trzcinowy

Jako że wiele osób nie dostrzega różnicy między cukrem brązowym a trzcinowym, należy podkreślić, że oba typy tych słodzących substancji nie mają ze sobą nic wspólnego. Różnią się przede wszystkim surowcem, z którego są otrzymywane. Brązowy cukier powstaje z buraka, a, w procesie obróbki, najpierw oddziela się melasę, zaś później, na powrót, się ją dodaje. Jako że jest to cukier rafinowany i dokładnie oczyszczony, nie znajdziemy w nim minerałów. Cukier trzcinowy natomiast, poza tym, że jest pozyskiwany z zupełnie innego surowca, nie przechodzi procesu rafinowania, dzięki czemu zawiera cenne mikroskładniki.


Proces produkcji cukru trzcinowego. സ്രഷ്ടാവ്: Ezhuttukari [CC BY-SA 3.0 ], വിക്കിമീഡിയ കോമൺസിൽ നിന്ന്
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy