Ekologiczna mąka - czym się różni od tradycyjnej i dlaczego warto ją wybierać?

Zboże pojawia się w diecie człowieka w różnych formach – zarówno w płatkach śniadaniowych, bochenkach chleba, pierogach, jak i nawet słodkich ciasteczkach. Większość z tych pyszności opiera się o produkt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie w pełni wyposażonej kuchni – mowa oczywiście o mące. Pochodząca z różnych zbóż, dziś posiada szeroką gamę odmian, które są chętnie wybierane. Mało jednak mówi się o samej jakości zboża, z której powstała. Tutaj pojawia się pojęcie mąki ekologicznej. Czym jest i dlaczego warto ją wybrać?mąkafot. Billion Photos/shutterstock.com
Mąka ekologiczna – czym jest?

Wszystko rozpoczyna się od doboru zbóż. Tutaj kluczowe jest postawienie na gatunki, które wykazują wysoką odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i wszelkiego rodzaju choroby. Właśnie dlatego najczęściej wybiera się odmiany klasyczne, takie jak proso, orkisz, żyto krzyca, a także pszenica płaskurka.

Na tym jednak nie koniec. Mąka ekologiczna od sklep.biobabalscy.pl wyróżnia się także zminimalizowaniem niebezpiecznych dla zdrowia substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza rośliny, zostając w ziarnach mielonych na mąkę.

Czego nie zawierają ekologiczne odmiany mąki?
•    Szkodliwych odmian nawozów – tutaj unika się przede wszystkim opcji azotowych,
•    Niebezpiecznych środków ochrony roślin – mowa zarówno o pestycydach, fungicydach, jak
     i herbicydach.
•    Wszelkiego rodzaju polepszaczy – w kolejnych etapach wyrobu mąki unika się wybielaczy i środków
     przeciwzbrylających.

Co ciekawe, sam proces całorocznych upraw jest tutaj również odmienny. Najczęściej stosuje się płodozmian, gdyż zapewnia on dobre środowisko glebowe, co redukuje potrzebę użycia wspomnianych szkodliwych nawozów.

Jak rozpoznać mąkę ekologiczną?

Panuje stosunkowo powszechny pogląd o tym, że im ciemniejsza mąka, tym jest ona zdrowsza i bardziej ekologiczna. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Kolor mąki ekologicznej, choć zwykle jest odrobinę ciemniejszy, nie jest efektem zmian upraw. Czynnikami znacznie wpływającymi na odcień mąki są jej bielenie i stopień jej przemiału.

Jak zostało wcześniej wspomniane, mąka ekologiczna nie zawiera wybielaczy, co sprawia, że nie osiągnie poziomu sztucznej, nienaturalnej bieli. Nie zmienia to jednak faktu, że ekologiczne uprawy pozwalają na produkcję mąki w całej gamie jej przemiału – od najbardziej oczyszczonej do pełnoziarnistej. Z łatwością więc można znaleźć zarówno mąkę razową i graham, jak i opcje tortowe i luksusowe.

Jak więc rozpoznać mąkę ekologiczną? Tutaj należy skupić się na poszukiwaniu unijnego certyfikatu produkcji ekologicznej, który przyjmuje postać symbolu na opakowaniach mąki. Symbol ten przypomina biały listek z gwiazdkami na zielonym tle. Oznacza gwarancję ekologicznych upraw.

Dlaczego warto?

Powód jest wyjątkowo prosty. W dobie możliwości wyboru pomiędzy produktami dbającymi o nasze zdrowie a tymi, które mogą mu zaszkodzić, warto o siebie zadbać. Jest to szczególnie ważne w przypadku mąki, gdyż znajduje się ona w wielu produktach codziennej diety i może znacząco wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to swoista inwestycja we własny zdrowotny dobrobyt. Szukając nie tylko mąki, ale też innych naturalnych i ekologicznych produktów, warto zajrzeć do sklepu Bio Babalscy, gdzie jakość jest wysoka, a wybór się nie kończy.

art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: