Fasola czarna warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasoli czarnej

Czarna fasola. Flickr.com Czarna fasola. Flickr.com

Na świecie istnieje wiele odmian fasoli. Wydawać by się mogło, że różnią się tylko rozmiarem i kolorem, ale to właśnie kolor odpowiada za prozdrowotne właściwości. Im ciemniejsza jest fasola, tym więcej posiada wartości odżywczych. W Europie fasola czarna nadal nie cieszy się zbyt dużą popularnością, za to w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej robi ogromną furorę.


Południowoamerykańskie czarne złoto

W Ameryce Środkowej i Południowej to podstawa codziennej diety. Fasola czarna jest podstawowym składnikiem każdego śniadania, występuje również jako element obiadu i kolacji. Na Kostaryce serwowana jest na śniadanie w formie tzw. "gallo pinto". W języku polskim dosłownie  oznacza malowanego koguta. To nic innego jak fasola czarna wymieszana z białym ryżem, z dodatkiem cebuli, słodkiej papryki i odrobiną świeżo zmielonej kawy.

Brazylijska kuchnia również słynie z połączenia białego ryżu i fasoli czarnej. Jednak największą popularnością cieszy się tam odmiana zwana “feijão torpedo” czyli torpedująca albo bombowa fasola. Jest to typowe danie w Minas Gerais, Sao Paulo, Mato Grosso, Goias i Rio de Janeiro. Poza fasolą czarną, na talerzu znajdziemy biały ryż, suchą i soloną wołowinę, a całość posypana jest mąką z manioku czyli kassawą. Towarzyszy temu regionalna sałatka.

W Meksyku podsmażona i ugnieciona fasola czarna stanowi podstawowy składnik tortilli z mięsem, pokrojonymi w kostkę pomidorami i cebulką oraz świeżymi, aromatycznymi przyprawami: pachnącą kolendrą, chili i awokado.

W obrębie Karaibów, na tamtejszych stołach króluje ryż z fasolą. Danie to przygotowywane jest na bazie mleczka kokosowego, co nadaje mu niepowtarzalny smak.

Co wyróżnia czarną fasolę na tle innych odmian?

Fasola czarna charakteryzuje się tym, że jej ziarna są niewielkie i mają czarny kolor. I to to właśnie kolor odpowiada za jej prozdrowotne właściwości. Fasola czarna zawiera tłuszcze, białko roślinne, węglowodany, błonnik, cukry, składniki mineralne - cynk, fosformagnez, mangan, miedź, molibden, selen, sód, potas, wapń i żelazo. W tych niewielkich ziarenkach znajdziemy również witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B4, B5, B6 i B9), witamina E i K.

Głęboka czarna barwa tego rodzaju fasoli wynika z wysokiej zawartości antyoksydantów w jej błyszczącej skórce. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłowo funkcjonujący układ krążenia, a także mocne i elastyczne naczynia krwionośne. Co więcej, zapewniają skuteczną walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się i powstawanie zmian nowotworowych. Mają też dobry wpływ na wzrok. W fasoli czarnej jest nawet 40 razy więcej antyoksydantów niż w białej odmianie.


Karaibska potrawa z czarnej fasoli. Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy