Groszek cukrowy warzywo - właściwości, wartości odżywcze i kalorie groszku cukrowego

Fot. Nick Harris [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Nick Harris [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Groszek cukrowy, na szczęście, poza słodyczą, nie ma z cukrem nic wspólnego. Warzywo to nie dostarcza nam pustych kalorii ani nie powoduje nadciśnienia, a smakuje wspaniale. Groszek cukrowy był niegdyś specjalnym daniem na królewskich stołach, dzisiaj możemy korzystać do woli z jego prozdrowotnych wartości.


Groszek cukrowy jest wyjątkową odmianą groszku zielonego – jedyną, którą można zjadać w całości – ze strąkami. Dzięki temu możemy się rozkoszować nie tylko świeżymi, soczystymi ziarnami, lecz także chrupiącą skórką. Jako że ten rodzaj groszku nie ma charakterystycznej pergaminowej wyściółki, najlepiej konsumować go w formie surowej – wówczas zachowuje najlepsze właściwości odżywcze.

Warzywo to bardzo często gości na naszych działkach. A to dlatego, że jego uprawa jest prosta – groch nie ma wysokich wymagań glebowych i klimatycznych. Wystarczy dostęp do światła i  umiarkowane podlewanie. Nasiona groszku cukrowego sieje się już w marcu lub wtedy, gdy temperatura podłoża osiąga ok. 2 st C. A smakiem groszku cukrowego możemy cieszyć się już w czerwcu.

Królewska roślina

Historia zielonego groszku, od którego wywodzi się jego cukrowa odmiana, zaczęła się 10 tysięcy lat temu. Początkowo warzywo uprawiano w Chinach i w Indiach, zaś w średniowieczu groszek trafił na kontynent europejski. O ile dojrzały groch stosowano jedynie jako składnik pasz dla zwierząt, o tyle groszek młody (zielony i cukrowy) w wieku siedemnastym zdobył popularność na królewskich stołach. Król Ludwik XIV był oddanym smakoszem tej rośliny.

„Gwiazda” genetyki

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zielony groszek („ojciec” groszku cukrowego) nie tylko zrewolucjonizował kuchnię francuską w epoce renesansu, lecz także, ze względu na swoją podatność na krzyżowanie i produkcję dużej ilości nasion, stał się warzywem, bez którego współczesna genetyka mogłaby nie istnieć. W 1865 roku niemiecko-czeski zakonnik - Grzegorz Mendel - opublikował wyniki eksperymentu dotyczącego dziedziczenia cech przeprowadzonego w oparciu o zielony groszek właśnie.
Moim zdaniem
Pod jaką postacią spożywasz groszek cukrowy?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy