Jajko kurze – właściwości, skład i zastosowanie jajka kurzego

Jaja kurze na słomie; źródło: pixabay.com Jaja kurze na słomie; źródło: pixabay.com

Źródła naukowe wskazują, że jaja kurze żywią nas już od ponad 9 tysięcy lat! 7000 lat p.n.e. Chińczycy i Hindusi zaczęli udamawiać drób, aby oszczędzić sobie wysiłku związanego z codziennym poszukiwaniem dzikich ptasich jaj. Kury były powszechnie hodowane w starożytnej Sumerii i Egipcie, a 800 lat przed Chrystusem pojawiły się także w Grecji. Od tej pory jaja kurze stały się ważnym elementem europejskiej diety, tradycyjnie łączonym z porą śniadaniową.


Zwyczaj jedzenia jaj kurzych na śniadanie zapoczątkowali starożytni Rzymianie, którzy nie tylko lubowali się w białku i żółtku, ale, jeśli wierzyć tekstom źródłowym, dosypywali także do posiłków kruszone skorupki, aby chronić się przed złymi duchami. Już w dobie antyku odkryto także zagęszczające właściwości surowego jaja i zaczęto wykorzystywać je do pieczenia chlebów i ciast. Od tamtego czasu sztuka gotowania z wykorzystaniem jaj rozwinęła się do kulinarnego artyzmu. Nikogo chyba też nie zdziwi, że przełomowe jajeczne odkrycia zawdzięczamy Francuzom – to oni wymyślili majonez („moyeu” to starofrancuskie słowo określające surowe żółtko) oraz krem cytrynowy powstały z połączenia jaj, cukru i soku z owoców cytrynowych, mieszanych w kąpieli parowej.

Symbolika jajka

Nie sposób pisać o jajach kurzych bez wątku wielkanocnego. Ciekawostką jest fakt, że zwyczaj kolorowania gotowanych na twardo jaj sięga czasów jeszcze przed rozwojem chrześcijaństwa - choćby święta irańskiego Nowego Roku. Sama Wielkanoc, również oparta na pogańskich zwyczajach celebrowania wiosennej równonocy, przyjęła jajko jako symbol zmartwychwstania Jezusa. Bądź co bądź, jest to przecież rzadki w przyrodzie przykład nowego życia zamkniętego w twardej skorupce – pękanie skorupy w naturalny sposób kojarzy się z kamiennym grobem Chrystusa. W Niemczech i Wielkiej Brytanii do wielkanocnych zwyczajów należy wręcz turlanie przez dzieci jaj z pagórka symbolizujące odpychanie głazu z jezusowego grobu.

Ale symbolizm jaj rozciąga się daleko poza kulturę chrześcijańską. Od pogańskich Słowian po Chińczyków, kurze jajko uważane było za uosobienie życia, płodności, przyszłości. Jajkami wymieniano się, dzielono, wróżono z nich, a nawet smarowano nimi motyki, aby zapewnić sobie urodzaj.


Jajka gotowane na twardo; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy