Jak zrobić idealne ogórki kiszone?

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Sezon na kiszone ogórków w pełni. Wystarczy poświęcić jeden dzień, by przez cały rok cieszyć się smaczną i zdrową przekąską. Warto wiedzieć, że dzięki  procesowi fermentacji ogórki zyskują nie tylko nowy smak, ale także wiele nowych składników korzystnych dla zdrowia. Jaki jest sekret jędrnych i smacznych kiszonych ogórków?


Dawno, dawno temu ogórki kisiło się w wielkich dębowych beczkach, które następnie zanurzano po brzegi w studni lub stawie. Niekiedy wysokość takiej beczki sięgała nawet dwóch metrów! Tylko w taki sposób można było wtedy osiągnąć temperaturze 3-4 stopni C, uznawaną za idealną dla procesu fermentacji.  Dziś na szczęście ogórki kisimy w wygodnych szklanych słojach lub glinianych garnkach, jeśli robimy małosolne. Przechowujemy nadal w ciemnych zimnych miejscach, najlepiej w piwnicy.

Ogórki dzięki procesowi fermentacji zyskują nie tylko na smaku. W wyniku kiszenia warzywa zostają wzbogacone o witaminy (witamina A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3), C i E) i minerały (magnez, wapń, fosfor i potas). Ogórki kiszone, to nie tylko porcja witamin. Ze względu na zawartość kwasu mlekowego, to też naturalny probiotyk, który wzmacnia florę bakteryjną w jelitach i reguluje trawienie. Należy pamiętać, że w miarę fermentacji cenne składniki przenikają do soku, dlatego jest on równie wartościowy jak same ogórki.

Samodzielne przygotowanie tradycyjnych kiszonych ogórków jest niezwykle proste, a efekt bez wątpienia zachwyci wszystkich. Choć przepis na ogórki kiszone jest prosty to warto znać kilka sposób, które pomogą uzyskać efekt idealnie chrupkich i aromatycznych ogórków kiszonych.


fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy