Karambola owoc - właściwości i wartości odżywcze. Przepisy karambola

Karambola - owoc.  Fot. zeevveez[CC BY 2.0 ], Flickr.com Karambola - owoc. Fot. zeevveez[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Karambola stanowi „gwiazdę” wśród owoców tropikalnych. Roślina ta przyciąga oryginalnym, kosmicznym kształtem owoców oraz wykwintnym smakiem. Ten wywodzący się z Indonezji owoc nie tylko pozwoli nam udekorować posiłek, lecz także dostarczy wielu cennych dla zdrowia składników. Włączenie karamboli do diety wyszczupli sylwetkę, odmłodzi skórę, poprawi trawienie, wyreguluje ciśnienie krwi, a także sprawi, że będziemy się lepiej wysypiać.


Karambola (Averrhoa carambola), czyli „gwiaździsty owoc” stanowi jadalną część tropikalnego wiecznie zielonego drzewa o nazwie oskomian pospolity. Roślina ta występuje dziko w Malezji oraz w Indonezji na wyspie Jawa. Obecnie uprawia się ją w wielu krajach strefy tropikalnej, gdzie nie ma przymrozków – w Afryce, Oceanii oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Drzewo to ma pierzaste liście składające się od 7 do 11 jajowatych listków, a jego kwiaty są czerwone i drobne. Owoce karamboli mają żółtozielony, mocno soczysty miąższ o słodko-kwaśnym smaku i orzeźwiającym aromacie. Dojrzałe okazy są jędrne i delikatnie brązowe na brzegach. Zjada je w całości, wraz z żółtą skórką i pestkami. Jako że pokrojona w plasterki karambola przybiera kształt pięknych pięcioramiennych gwiazdek, można nią udekorować wiele potraw.

Z tropików do domu

Wyróżnia się wiele odmian karamboli. Pochodzą one głównie z Malezji, Florydy, Tajwanu i Hawajów. Różnią się między sobą kolorem,
Owoce karamboli mają żółtozielony, mocno soczysty miąższ o słodko-kwaśnym smaku i orzeźwiającym aromacie. Dojrzałe okazy są jędrne i delikatnie brązowe na brzegach. Zjada je w całości, wraz z żółtą skórką i pestkami.
smakiem i kształtem owocu. Pochodzące z Malezji zielonkawe okazy zwane Hew-1 mają wspaniały smak i białe plamki w miąższu, zaś tajwańska odmiana Miss wyróżnia się dość ubogą jakością i walorami smakowymi. Największe owoce ma hawajska Golden Star i malezyjska Sri Kembangan. Amatorzy roślin doniczkowych mogą rozpocząć uprawę dowolnej, kupionej w sklepie odmiany karamboli pod własnym dachem. Roślina ta bardzo dobrze może się rozwijać również w warunkach domowych. Najlepsze nasiona pozyskujemy z w pełni dojrzałych okazów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność przy wyciąganiu ich z miąższu tak, aby nie dokonać uszkodzeń. W tym celu skórkę rozrywamy delikatnie wzdłuż żeberek owocu. Ułożone w rządku nasiona trzeba precyzyjnie wyjąć, a następnie dokładnie oczyścić z pozostałości miąższu. Po odpowiednim ich przygotowaniu, wsadzamy je do doniczki wypełnionej uniwersalną ziemią ogrodniczą. Kiełki powinny pojawić się już po ok. 2-4 tygodniach. Co ciekawe, uprawa karamboli nie wymaga dużego doświadczenia – jest stosunkowo łatwa. Roślina ta dobrze rozwija się zarówno w przestrzeni nasłonecznionej, jak i w półcieniu. O ile będziemy ją regularnie podlewać i się o nią troszczyć, odwdzięczy nam się pięknym wyglądem i – od czasu do czasu – smacznymi owocami.

Karambola (Averrhoa carambola), czyli „gwiaździsty owoc” stanowi jadalną część tropikalnego wiecznie zielonego drzewa o nazwie oskomian pospolity
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy