Ketchup przyprawa - właściwości, wartości odżywcze i rodzaje ketchupu

pixabay.com pixabay.com

Statystycznie Polacy spożywają ok. 1 kg ketchupu rocznie, aż 80% z nas ma opakowanie tego produktu w swojej lodówce, a co trzeci Polak nie wyobraża sobie przynajmniej jednego posiłku dziennie bez dodatku ketchupu. Ketchup to popularny dodatek do pizzy, zapiekanek, kanapek i wielu dań obiadowych. Najczęściej wybieramy gęsty i mocno czerwony ketchup, jednak na rynku jest dostępnych wiele jego rodzajów. Jakie wartości odżywcze zawiera w sobie ten pomidorowy przysmak i ile czasu zajmuje jego samodzielne przygotowanie?


Kto dał światu ketchup?

Ketchup nie został wymyślony przez Amerykanów, lecz przez Chińczyków. Pierwotna receptura tego produktu pochodzi sprzed XVII wieku i początkowo na jej podstawie przygotowywano octową marynatę do ryb. W siedemnastym stuleciu ów przepis zyskał popularność w Europie, a dopiero 200 lat później trafił do Ameryki. W Stanach Zjednoczonych oryginalna receptura ketchupu została zmodyfikowana przez Henry’ego Johna Heinza, właściciela H. J. Heinz Company, który wprowadził na lokalny rynek produkt o nazwie Tomato Ketchup. Do dziś cieszy się on ogromną popularnością na całym świecie.

A może… ketchup bananowy?

Wbrew pozorom, słowo „ketchup” nie jest synonimem pomidorowej przyprawy do posiłków. Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka malajski wyraz „ketchup" oznaczał pierwotnie sos rybny. Kiedy przejęli go Anglicy, ketchup zaczęto kojarzyć z sosem pomidorowym. Co więcej, w dawnych czasach produkt ten wcale nie był przygotowywany z pomidorów. Zwykle stanowił rodzaj sosu na bazie octu, który sprzedawano w szklanych butelkach. Również obecnie na świecie można znaleźć różne rodzaje ketchupów. Przyprawa ta może bowiem stanowić sos przygotowany z grzybów, orzechów włoskich, mango lub bananów i nadal nosić miano… ketchupu! Bananowy ketchup to specjał, którym zajadają się m.in. mieszkańcy Karaibów. Niewątpliwie jednak w dzisiejszych czasach najpopularniejszy i najszerzej dostępny jest produkowany z pomidorów ketchup... pomidorowy (Tomato Ketchup). W sklepach mamy do wyboru ketchupy pomidorowe wielu różnych marek i z rozmaitymi dodatkami (np. czosnku, pieprzu lub bazylii), zaś ketchup grzybowy lub orzechowy uchodzi wciąż za rzadkość i towar wręcz luksusowy.


Ketchup często serwowany jest jako dodatek do frytek. By JCS [Public domain], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy