Kiedy pić sok z buraków?

Napój zarówno z z tych surowych, jak i kiszonych buraków zawiera wiele cennych wartości odżywczych i można go stosować na różne dolegliwości. Warto po niego sięgać nawet codziennie, z racji tego że stanowi bogate źródło m.in. witamin, minerałów i antyoksydantów. Komu szczególnie jest polecany i jakie korzyści zdrowotne przyniesie włączenie go do jadłospisu? I o jakiej porze pić sok z buraków?Po sok z buraków najlepiej sięgnąć rano jeszcze przed śniadaniem. Źródło: Pixel-Shot/ShutterstockPo sok z buraków najlepiej sięgnąć rano jeszcze przed śniadaniem. Źródło: Pixel-Shot/Shutterstock
  1. Więcej właściwości odżywczych niż… kalorii
  2. Jakie działanie ma sok z buraków?
  3. O jakiej porze pić sok z buraków?
  4. Jakie są przeciwwskazania do picia soku z buraków?
  5. Sok z buraków - pytania i odpowiedzi

Więcej właściwości odżywczych niż… kalorii


Spośród warzyw korzeniowych burak zaliczany jest do jednych z najzdrowszych. Sok jest jedną z postaci, w jakiej można go spożywać. Ma charakterystyczny smak z nieco ziemistą nutą, dlatego wiele osób decyduje się na miksowanie go np. z jabłkiem czy marchwią.

Sama bulwa buraka dostarcza wielu cennych dla zdrowia składników:

Dla porównania 100 g soku z buraków ma tylko 34 kalorie, a jego makroskładniki prezentują się następująco:

Dzięki swoim właściwościom burak uzupełnia w naturalny sposób dietę o podstawowe składniki wartościowe dla całego organizmu. Dlatego picie soku z buraków zalecane jest nie tylko jako element profilaktyki, ale i sposób na łagodzenie różnych dolegliwości.

Jakie działanie ma sok z buraków?


Poza tym, że dostarcza witaminy, minerały, błonnik i antyoksydanty, rekomendowany jest w przypadku różnych schorzeń – np. chorób układu krążenia. Ponadto sok z buraków wspomaga detoks wątroby i zrzucanie nadmiaru kilogramów oraz prawidłowe trawienie. Stosuje się go także jako naturalne remedium na kaca. Jego picie zalecane jest także w celu:
  • utrzymania odpowiedniego poziom ciśnienia krwi – dzięki temu, że zawiera m.in. dużo potasu;
  • redukcji cholesterolu – ze względu na występujące w napoju antyoksydanty oraz fitosterole;
  • podniesienia odporności – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym;
  • zmniejszenia problemów z zaparciami – dzięki dużej ilości błonnika, jaka występuje w tym napoju;
  • odchudzania się.

Picie soku z buraków może być naturalnym wsparciem podczas chorób górnych dróg oddechowych. Z kolei dzięki zawartym w napoju antyoksydantom, wspiera także kondycję skóry twarzy i ciała.

O jakiej porze pić sok z buraków?


Skoro już wiadomo, jak wiele zalet ma spożywanie tego napoju, warto zastanowić się o jakiej porze najlepiej pić sok z buraków? Warto po niego sięgać wcześnie rano lub godzinę przed śniadaniem. Dlaczego? Ponieważ wówczas organizm otrzymuje dużą dawkę naturalnych składników mineralnych i witamin, która działa pobudzająco i oczyszczająco. Spożywanie na czczo pozwoli też uniknąć problemów trawiennych i zwiększy przyswajanie żelaza. Ponadto napój z tego warzywa może zadziałać energetyzująco i zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Jeśli w planach mamy ćwiczenia, wówczas najlepiej sok z buraków wypić na 2–3 godziny przed treningiem. Po tym czasie ma miejsce szczytowe stężenie azotanów. Warto zadbać o to, aby napój warzywny był zawsze świeży. Ciepły, letni czy schłodzony? Jego temperatura jest już kwestią indywidualnych preferencji.

Ile pić soku z buraków? Najlepiej wprowadzić go stopniowo do swojej diety, aby dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się do jego działania. Na początek może to być 1 szklanka, a maksymalnie rekomenduje się spożywanie do 3 szklanek dziennie.

Jakie są przeciwwskazania do picia soku z buraków?


Ze względu na dość wysoką zawartość szczawianów, duża dawka soku nie jest zalecana osobom cierpiącym na kamicę nerkową, kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek i dnę moczanową. Jeśli ktoś cierpi na przewlekłe biegunki czy wzdęcia, raczej powinien unikać picia soku z buraka, podobnie jak chorujący na reumatoidalne zapalenie stawów.

Sok z buraków - pytania i odpowiedzi


Czy sok z buraków pomaga na anemię?

Z racji tego, że ma właściwości poprawiające wchłanianie żelaza, jest rekomendowany osobom cierpiącym na anemię. Spożywanie soku z buraków podnosi poziom czerwonych krwinek w organizmie.

Czy sok z buraka polecany jest kobietom w ciąży?

Ten napój warzywny szczególnie jest zalecany dla kobiet w ciąży ze względu na to, że wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia kwasu foliowego w organizmie. Ten z kolei jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu oraz odpowiedniego wykształcenia cewy nerwowej.

Czy sok z surowego buraka jest dobrym wyborem dla cukrzyka?

Z racji tego, że burak ma niski indeks glikemiczny (30), nie występują przeciwwskazania, aby sok z niego pili diabetycy. Ponadto zawiera kwas alfa-liponowy, który ma działanie obniżające cukier we krwi.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. “When to drink beetroot juice? Can you drink beet juice before bed?”; juicerhack.com; 2023-01-02
2. Best Juicer Place; “Benefits Of Drinking Beetroot Juice First Thing In The Morning”; bestjuicerplace.com; 2023-01-02

Ocena (4.7) Oceń: