Kiszone ogórki ‒ właściwości, wartości odżywcze i przepis i na kiszone ogórki

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Tradycja kiszenia ogórków jest głęboko zakorzeniona w niemal każdym polskim domu. Choć lata świetności mają za sobą, to kiszone ogórki nadal pojawią się jako dodatek do dań obiadowych czy jako zagrycha przy mocno zakrapianych imprezach. Dlaczego po kiszonki warto sięgać  częściej? Dzięki długotrwałemu procesowi fermentacji zyskują nie tylko na smaku, ale również na jakości. Nic zatem dziwnego, że ogórki kiszone nazywane są naturalnym antybiotykiem.


Historia kiszenia

Kiszenie jest procesem bardzo starym. Według źródeł historycznych sięga 2.400 roku p.n.e. Dawniej proces fermentacji miał znaczenie przede wszystkim jako sposób konserwacji żywności. W przeszłości w czasie urodzaju plonów konieczne było przedłużanie trwałości pożywienia tak, aby móc wykorzystać te produkty w czasach kryzysu.

Za twórców fermentowanych przysmaków uważa się mieszkańców Mezopotamii. Już w starożytnej Grecji sądzono, że ogórki wspomagają pamięć, ale i łagodzą nadmierne pobudzenie seksualne. Wojska Juliusza Cezara zajadały się kiszonymi ogórkami, które podobno dodawały siły i odwagi. Z kolei Kleopatra, znana ze swojej urody, spożywała fermentowaną żywność, wierząc, że dzięki temu będzie jeszcze piękniejsza. Także Słowianie mieli swój spory wkład w kiszenie warzyw i potraw, a kiszony ogórek z czasem uzyskał w Polsce tytuł warzywa narodowego.

Kontrolowane psucie

Swój niepowtarzalny smak i właściwości zdrowotne kiszone ogórki zawdzięczają procesowi fermentacji. Fermentację można opisać jako „kontrolowane psucie”. Według biologicznej nomenklatury jest to proces produkcji energii ze składników odżywczych bez użycia tlenu. Mówiąc prościej ‒ fermentacja, to proces w którym bakterie zmieniają cukry zawarte w warzywach i owocach na kwas mlekowy. Co ciekawe podczas kiszenia powstają żywe kultury bakterii. Mikroby te są do nas przyjaźnie nastawione, dlatego opłaca się nawiązać z nimi współpracę.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy