Liście kaffiru przyprawa – właściwości, działanie, zastosowanie liści kaffiru

Limonka kaffir na drzewie; źródło: Wikipedia Limonka kaffir na drzewie; źródło: Wikipedia

Liście kaffiru to przede wszystkim fantastyczna przyprawa nadająca azjatyckim daniom niepowtarzalnego smaku. Niestety, w ostatnich czasach zrobiło się o niej głośno ze względu na polityczną poprawność. Oto bowiem popularna nazwa dla owoców drzewa Citrus hystrix wydaje się mieć bardzo silny wydźwięk rasistowski. „Kaffir”, a po polsku Kafr, to wszak nic innego jak pogardliwe określenie dla czarnoskórych. Dlatego niektórzy sugerują, aby powrócić do poprawnej botanicznie i niekonfliktowej nazwy papeda.


Papeda jest krzewem lub niewysokim drzewem, typowym dla obszaru Azji Południowo-Wschodniej. Preferuje ciepły klimat i pełne słońce, ale bywa hodowane także jako roślina pokojowa lub oranżeryjna. Z wyglądu zachwyca przede wszystkimi błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, które mają charakterystyczną, dwuczłonową budowę – zupełnie jakby były złożone z dwóch niezależnych liści zrośniętych końcami. Pomiędzy nimi pojawiają pięciopłatkowe białe kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w owoce wyglądem przypominające limonkę, ale o bardziej pofałdowanej skórce.

Liście, nie owoce!

Owoce papedy, zwane też niefortunnie limonkami kaffir, nie stanowią dla człowieka wielkiej wartości. Mają w sobie bardzo niewiele soku, który na dodatek jest wyjątkowo cierpki, tak, że ciężko się przekonać do jego konsumpcji. Jedynie skórka limonki po starciu stosowana bywa jako przyprawa do azjatyckich dań, zwłaszcza tajskich i laotańskich mieszanek typu curry.

Całe międzynarodowe zainteresowanie liśćmi kaffiru zrodziło się jednak z aromatycznych właściwości jej liści. Mają one bowiem bardzo intensywny limonkowy zapach, który przekłada się również na doznania smakowe. Na języku kruszone liście kaffiru pozostawiają przyjemne, orzeźwiające nuty, które są zarazem wyraźne i subtelne. Niektórzy smak liści kaffiru przyrównują do kwiatowego, eksplodującego świeżością mandarynki, a jednocześnie bardzo oryginalnego i niepowtarzalnego. Stąd trudno jest je zastąpić w egzotycznych przepisach – zdaniem ekspertów najbliższa alternatywa to kombinacja startej skórki z cytryny i limonki - w proporcjach pół na pół.


Owoce limonki kaffir; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy