Longan owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze longanu

Kiść owoców longanu; źródło: pixabay.com Kiść owoców longanu; źródło: pixabay.com

Nazwa “longan” w języku kantońskim oznacza smocze oko i odnosi się do charakterystycznego wyglądu owocu drzewa Dimocarpus longan. Obłupany ze skorupki przypomina bowiem gałkę oczną z czarną, okrągłą pestką wyróżniającą się na tle przeźroczystego, delikatnego miąższu. Starożytni Wietnamczycy wierzyli wręcz, że longan posiada magiczną moc, absorbując jad po ugryzieniu węża.


Zdaniem naukowców gatunek Dimocarpus longan narodził się na pograniczu południowych Chin i Myanmaru i z czasem rozprzestrzenił się do innych krajów południowej Azji – Wietnamu, Indii, Sri Lanki, Kambodży oraz Nowej Gwinei. Pierwsze wzmianki o drobnych owocach w żółtej lub brązowej łupince pochodzą z III w. p.n.e. – chińscy cesarzowie z dynastii Han uprawiali je ponoć w swoich pałacowych ogrodach, ale bez większych sukcesów. Na większą skalę plantacje longanu rozwinęły się dopiero w XIX w., gdy gatunek zawędrował do Australii i Tajlandii, a sadownicy zaczęli rozwijać nowe odmiany i krzyżówki. Dziś kuliste owoce produkuje się do Chin po Stany Zjednoczone i Mauritius – wszędzie tam, gdzie temperatura nie spada nigdy poniżej 5 stopni C.

Charakterystyka botaniczna

Longan pochodzi z rodziny mydleńcowatych i jest bliskim kuzynem bardziej znanego gatunku liczi. Drzewa Dimocarpus longan odznaczają się średnim wzrostem oraz okrągłą, szeroką koroną, która może sięgać nawet 14 metrów wszerz. Liście są gęste, ciemnozielone i owalne, ale w fazie wzrostu przebarwiają się na czerwony kolor. Bladożółte kwiaty po przekwitnięciu przekształcają się w kiście małych, okrągłych owoców, o średnicy nieprzekraczającej 2,5 cm. Ich delikatna, krucha skórka jest cieńsza niż u liczi, ale również wykazuje znamiona suchej szorstkości. W otoczeniu kleistego, biało-przejrzystego miąższu znajduje się pojedyncza czarna pestka o błyszczącej powierzchni i charakterystycznej białej plamce, która faktycznie przydaje jej podobieństwa do źrenicy oka.

Jak smakuje longan?

W porównaniu ze swoim znanym krewnym, liczi, owoce longanu są zdecydowanie mniej aromatyczne i z tego względu nie cieszą się tak wielką popularnością. Niektórzy ich smak porównują do winogron z orzechową nutą – brakuje im bowiem słodyczy liczi, ale z drugiej strony odznaczają się ciekawą ostrością i wykwintnością. Spożywa się przy tym jedynie białawy miąższ – po obłupaniu ze skórki i wyjęciu pestki.

W zależności od odmiany longanu dają się zauważyć różnice smakowe - niektóre gatunki produkują mniejsze, kwaśniejsze owoce, idealne do konserwowania; inne dają słodsze płody, jeszcze inne duże, ale pozbawione smaku owoce. W ogólnej opinii longan nie jest jednak owocem wybitnie smacznym i nie posiada pożądanej przez globalnych klientów przyjemnej egzotycznej nuty słodyczy. W stosunku do liczi owoce longanu są jednak znacznie bardziej trwałe i lepiej znoszą transport oraz przetwarzanie, łącznie z mrożeniem.


Kiść owoców longanu; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy