Lucerna siewna - właściwości, witaminy i wartości odżywcze lucerny siewnej

Kiełki lucerny, fot. pixabay. com Kiełki lucerny, fot. pixabay. com

Lucerna siewna to jedna z najstarszych roślin uprawnych przeznaczonych… na paszę dla zwierząt. Pochodząca z południowo-zachodniej Azji, w XVIII wieku została szeroko rozpowszechniona na terytorium obu Ameryk, a wraz z rozwojem rolnictwa udało się otrzymać odmiany odporne na chłodniejsze warunki klimatyczne. Co ciekawe, dziś dietetycy upatrują w kiełkach lucerny siewnej pretendenta do najzdrowszych pokarmów świata!


Pod względem botanicznym lucerna siewna, czyli Medicago sativa, należy do rodziny bobowatych i odznacza się niezwykle wysoką tolerancją suszę, upały, ale także i chłodne temperatury. Jej rolnicza popularność wynika także z ogromnego tempa wzrostu i jakości samych liści. Poszczególne odmiany osiągają od 30 do 90 cm wysokości i są wykorzystywane nie tylko jako pasza, ale także siano oraz poplon. Bakterie zasiedlające korzenie lucerny mają bowiem zdolność do wiązania azotu z powietrza i wzbogacają nim glebę wokół. Tym samym spada zapotrzebowanie na wykorzystanie sztucznych nawozów w masowych uprawach.

Lucerna ma też niezwykłą zdolność do regeneracji – po ścięciu potrafi odrastać wielokrotnie w ciągu sezonu, dając wciąż nowe plony. Trzylistkowe ząbkowane liście o soczystej jasnozielonej barwie są tłem dla żółtych lub fioletowych kwiatów o kulistej postaci. Te główki po przekwitnięciu zamieniają się w strąki, zawierające małe, nerkowate nasiona. W tej postaci roślina hodowlana jest jednak głównie do celów rolniczych – jej liście bogate są aminokwasy, białka, węglowodany, błonnik, kwasy organiczne, garbniki, chlorofil, witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B9 i B12), witamina C, E, D i K, a także cenne minerały - cynk, fluor, fosfor, krzem, magnez, mangan, miedź, wapń i żelazo oraz jako takie bardzo smakują zwierzętom hodowlanym. Ale ludzie mogą również skorzystać na tym dobrodziejstwie i sadzenie lucerny na przydomowej działce robi się coraz popularniejsze.


Fot. 5 Zawartość składników odżywczych w kiełkach lucerny według % dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka; źródło: opracowanie własne na podst. danych http://nutritiondata.self.com


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy