Majonez przyprawa ‒ właściwości, wartości odżywcze i rodzaje majonezu

Domowej roboty majonez – lekko żółty i kremowy; źródło: Wikimedia Commons Domowej roboty majonez – lekko żółty i kremowy; źródło: Wikimedia Commons

Majonez to sos, który podzielił świat na miłośników i zatwardziałych wrogów jajecznej kremowości. Przez lekarzy i dietetyków odsądzany od czci za wysoki poziom cholesterolu, stał się w powszechnym mniemaniu symbolem grzesznego luksusu – wszak sałatka z majonezem to dla większości z nas danie na szczególne okazje, kiedy można sobie trochę pofolgować.


Historycy wciąż spierają się kto tak naprawdę wynalazł majonez – Francuzi czy Hiszpanie? Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że gdy pod koniec XVIII w. wojska francuskie prowadziły oblężenie miasta Port Mahon na Minorce, okazało się, że na wyspie brakuje śmietany. Pomysłowy kucharz francuskiego księcia zmieszał więc olej z jajkami i - voilá!

Inne teorie wskazują jednak, że francuskie słowo „mayonnaise” pochodzi raczej od wyrażenia „bayonnaise” oznaczającego „pochodzący z Bayonne” - słynnej gastronomicznej oazy położonej w południowo-zachodnim zakątku Francji. Jeszcze inni łączą z kolei nazwę sosu ze starofrancuskim słowem „moyeu” oznaczającym po prostu żółtko. Nie jest wszak wykluczone, że gęsty sos znany był wcześniej mieszkańcom Hiszpanii jako salsa mahonesa.

Błyskotliwa kariera majonezu


Jakiekolwiek były początki, na początku XIX w. francuskie książki kucharskie propagowały już przepisy na majonez jako dodatek do mięsa lub ryby. W przeciągu stulecia kremowy sos stał się popularny bez mała w całej zachodniej Europie, co umożliwiło mu dalsze podboje. Jeden z niemieckich imigrantów w Stanach Zjednoczonych założył na początku XX w. delikatesy w Nowy Jorku, których największym sukcesem była sałatka przyrządzana własnoręcznie przez jego żonę. Sekretem sukcesu owej sałatki był gęsty, kremowy sos, który zmyślny Richard Hellmann zaczął niebawem sprzedawać w oddzielnych słoikach.  W 1913 r. powstała pierwsza fabryka Hellmann’s, a dziś niemiecko-amerykański produkt króluje z kolei na półkach w całej Europie i nie tylko. Dane sprzedażowe wskazują bowiem, że do największych konsumentów majonezu należą Rosjanie, Kanadyjczycy, Amerykanie, Litwini i… Chilijczycy!


Tradycyjna świąteczne sałatka warzywna z majonezem; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy