Marcepan – właściwości, skład i wykorzystanie marcepanu

Marcepanowe słodycze; źródło: Pixabay.com Marcepanowe słodycze; źródło: Pixabay.com

Marcepan to przede wszystkim najulubieńsza cukiernicza masa na świecie, która zachowuje się niczym plastelina. Dla wielu z nas marcepan to też słodycz kojarzący się ze świętami i dzieciństwem. Ale dla europejskiej gastronomii to także źródło nieustającego konfliktu – kto bowiem tak naprawdę wynalazł marcepan?


I choć może się wydawać, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, burza wokół pochodzenia marcepanu wciąż wznieca międzynarodowe emocje. Do miana wiekopomnych wynalazców aspirują Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Węgrzy, a nawet Estończycy. A każda nacja ma swoją przekonującą argumentację…

Różne historie marcepanu

Estończycy na przykład przytaczają historię XV-wiecznego studenta farmakologii o imieniu Mart, który zmuszony był przygotować lekarstwo dla talińskich dostojników. Musiało być ono smaczne i łatwe w podaniu, więc młodzik zagniótł dobroczynne proszki do masy z migdałów i cukru. Tak powstał ponoć chleba Marta, czyli po estońsku „Mardileib”.

Włosi z kolei przypominają słynny XII-wieczny słodycz sycylijski zwany marcowym chlebem, czyli „marzapane”. Z podobnego okresu miał pochodzić andaluzyjski przysmak z migdałów zwany „Mazapán”, który do dzisiaj jest symbolem miasta Toledo, w środkowej Hiszpanii. I nawet, jeśli, któraś z powyższych wersji zasługuje na palmę pierwszeństwa, trudno jest się nie zgodzić, że dominującą rolę w rozwoju marcepanu odegrali Niemcy, którzy w czasie rozkwitu Ligi Hanzeatyckiej specjalizowali się w produkcji i eksporcie migdałowych bochenków. Miasto Lubeka stało się nawet nieoficjalną stolicą marcepanu, do dziś chełpiąc się produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej, którego zawartość cukru oficjalnie nie może przekraczać 30% masy. To właśnie w Lubece marcepan osiągnął najwyższe standardy jakości, a tutejsza firma Niederegger jest renomowanym na całym świecie producentem migdałowej masy i sponsorem muzeum poświęconemu w całości marcepanowi.


Migdały – surowiec do wyrobu marcepanu; źródło: Wikipedia
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy