Melon warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze melona

freeimages.com/Roberto Ribeiro Melon. freeimages.com/Roberto Ribeiro

Nie, nie, to nie pomyłka – melon to warzywo, choć na tyle słodkie, że uznawane powszechnie za owoc. Melon kojarzy się nam z egzotyką, ale uprawiany jest także w klimacie umiarkowanym. Nasiona możemy posadzić we własnym ogródku, zapewnić roślinie ciepło oraz wilgoć, i czekać na efekty. Za tym, aby to zrobić przemawiają nie tylko walory smakowe melonów, ale również ich wartości odżywcze, którymi powinni przyjrzeć się szczególnie nadciśnieniowcy oraz osoby dbające o skórę i oczy.


Melon – pochodzenie, występowanie, uprawa w ogrodzie

Słodki miąższ melona (Cucumis melo L.) każe nam traktować go jako owoc, ale tak naprawdę to warzywo. Bardzo zdrowe, smaczne i niskokaloryczne warzywo o wielu odmianach. Melona zalicza się w systematyce do roślin dyniowatych, należy więc do tej samej rodziny co dynia, tykwa, kabaczek czy ogórek, a także arbuz – kolejne warzywo mylnie brane za owoc ze względu na swój słodki smak.

Melony były uprawiane w Chinach już 2000 lat temu, a mieszkańcy delty Nilu znali je jeszcze wcześniej, bo setki lat przed naszą erą. Największe plantacje melonów znajdowały się od zawsze na terenie państw Afryki i Azji. Nadal uprawia się je w Egipcie, a także w Angoli, Kamerunie, Burkinie Faso, Etiopii, Mozambiku, Kenii, Senegalu, Ugandzie, w Indiach, Japonii, Malezji, Indonezji, Pakistanie, w Australii oraz niektórych wyspach Oceanu Spokojnego (Samoa, Papua Nowa Gwinea). Najwięcej melonów eksportuje się zaś z Chin i Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba jednak w poszukiwaniu tej rośliny wybiegać poza granice europejskie – melon dobrze ma się nie tylko w klimacie tropikalnym, ale też w umiarkowanym, co Europejczycy wykorzystali już dawno temu.

Melony uprawia się też w Polsce, choć trudno nazwać to zjawisko powszechnym. Mimo wszystko to roślina ciepłolubna o wysokich wymaganiach względem gleby, dlatego lepiej czuje się w cieplejszych krajach na południu Europy. Nie wykiełkuje, kiedy temperatura spadnie poniżej 15 stopni C, dlatego często najlepszym wyjściem jest rozmieszczenie nasion w głębszych tunelach lub pod osłoną. Po spełnieniu odpowiednich warunków, melon może być z powodzeniem uprawiany w przydomowym lub działkowym ogrodzie, obok dyni czy ogórków.


freeimages.com/Michael Faes
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy