Mule – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie muli

Większość powszechnie dostępnych muli pochodzi z hodowli, fot. pixabay.com Aromatyczne danie z omułkami jadalnymi. fot. pixabay.com

Mule cenione są nie tylko za oryginalny i wyrafinowany smak, ale także za cenne właściwości odżywcze. Francuskie moules, niemieckie miesmuscheln, holenderskie mosselen czy hiszpańskie mejillones stanowią podstawę bardzo prostych, a jednocześnie wykwintnych i niebanalnych dań. Poza tym te niepozorne owoce morza uważane są za jeden z afrodyzjaków. Chociaż w rejonie Morza Śródziemnego mule cieszą się nieustanną popularnością, w Polsce nadal nie są doceniane.


Mule – co to takiego?

Mule, inaczej zwane omułkiem jadalnym, to gatunek małży, który naturalnie występuje na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego, w basenie Morza Śródziemnego, kanału La Manche, a nawet niektórych częściach Bałtyku. Najbardziej lubi wody zimne i słodkie, choć przy niskim zasoleniu osiąga niewielkie rozmiary.

Większość powszechnie dostępnych muli pochodzi z hodowli. Rozwijają się przyczepione do długich żerdzi lub lin, które wbite są w dno lub przymocowane do specjalnych pływaków. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo jest je zlokalizować i zebrać po osiągnięciu pożądanego rozmiaru.

Po wyłowieniu mule zazwyczaj żyją od 5 do 7 dni, natomiast przy odpowiednich systemach dystrybucji okres ich przydatności do spożycia można wydłużyć nawet do 9-10 dni. Istotną sprawą jest temperatura - musi być utrzymana od 0 do 4 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze mule zapadają w pewien rodzaj hibernacji, dzięki temu dłużej zachowują świeżość. Co ciekawe, w naturalnym środowisku omułek jadalny może żyć nawet do 13 lat!

Mule mają gładkie i cienkie muszle o szerokiej gamie kolorystycznej: odcienie granatowego, niebieskiego, fioletowego, a nawet brązowego, która osiąga do 15 cm długości. Mięso muli jest białe i charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem. Odżywia się planktonem i martwą materią organiczną, którą odfiltrowuje z wody. Z kolei omułki stanowią pokarm dla wielu morskich stworzeń: ryb, rozgwiazd, krabów i ślimaków, a także ptaków.

Mule wyławiane są w celach spożywczych w takich krajach jak Holandia, Francja, Włochy czy Hiszpania. Ze względu na zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego jadanie omułków bałtyckich może skończyć się zatruciem pokarmowym.


Muszelki omułków na plaży, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy