Ocet spirytusowy przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie octu spirytusowego

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Odstraszający swoim nieprzyjemnym zapachem ocet spirytusowy to produkt, który znajduje wieloaspektowe zastosowanie nie tylko w przemyśle, lecz także w gospodarstwie domowym. Z pomocą octu spirytusowego możemy przyprawić potrawy i przedłużyć ich trwałość, zdezynfekować ranę czy odkamienić pralkę. Istnieją także diety redukcyjne, które zalecają spożywanie roztworów octowych, a niektórzy naukowcy utrzymują, że ocet spirytusowy to środek obniżający poziom glukozy czy cholesterolu. Jakie są inne zastosowania octu spirytusowego i dlaczego produkt ten należy stosować ostrożnie?


Ocet spirytusowy stanowi wodny roztwór kwasu octowego, który wyróżnia ostry, intensywny zapach i kwaśny smak. Z reguły produkt ten występuje w stężeniu sześcio- lub dziesięcioprocentowym. Jest on wynikiem fermentacji spirytusu rozcieńczonego do określonego stężenia. Substancję tę powszechnie stosuje się w przemyśle spożywczym - głównie jako przyprawa zakwaszającą. Niektórzy kucharze nie wyobrażają sobie wielu dań bez dodania do nich przynajmniej kilku kropel octu, który, poza zakwaszeniem ich, dodatkowo je konserwuje. Niewielkie ilości octu spirytusowego w żywności pobudzają apetyt i ułatwiają proces trawienia. Nadmiar tej substancji powoduje jednak problemy zdrowotne.

Ocet spirytusowy: dawniej - środek do rozbijania kamieni – dziś - odkamieniacz

Ze względu na niską cenę i powszechną dostępność, octu spirytusowego używa się go masowo także w gospodarstwie domowym. Jest to skuteczny środek czyszczący, odkamieniający i dezynfekujący. Od wieków figuruje on w recepturach na domowe odplamiacze, kosmetyki czy środki o działaniu leczniczym. Co ciekawe, w starożytności preparat ten wykorzystywano do rozbijania kamieni lub skał. Stosowano go także w wielu kopalniach kruszców na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Obecnie ocet spirytusowy znajduje największe zastosowanie jako przyprawa, środek czystości, a także suplement diety. Tradycyjna medycyna uznaje ocet za przydatne lekarstwo, które powinno znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ocet spirytusowy może być skutecznym środkiem na pozbycie się takich problemów zdrowotnych, jak wysoki dolegliwości bólowe, cholesterol, nadciśnienie czy nadwaga.

Ocet spirytusowy: ulga przy oparzeniu słonecznym

Ocet spirytusowy wykazuje działanie lekko znieczulające. Wodny roztwór tego preparatu może szybko i skutecznie złagodzić dolegliwości bólowe, będące wynikiem np.  użądlenia przez pszczołę. Dodanie kilku łyżek octu do wypełnionej wodą wanny działa również łagodząco na swędzącą skórę. Okłady z octu spirytusowego to także dobry sposób na złagodzenie nieprzyjemnych objawów oparzenia słonecznego – należy jednak pamiętać, by przed użyciem octu spirytusowego na powierzchnię skóry zasięgnąć porady u lekarza specjalisty. Środek ten stosowany nieumiejętnie lub w nadmiernych ilościach działa bowiem drażniąco na skórę.


Wytwarzanie sosu vinaigrette By jeffreyw CC BY 2.0
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy