Ocet winny przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie octu winnego

Francuskie wino białe i czerwone stanowi bazę octu winnego. Fot. pixabay.com Francuskie wino białe i czerwone stanowi bazę octu winnego. Fot. pixabay.com

Mający wiele z winem wspólnego, ocet winny, ma wiele cennych właściwości. Przyprawa ta stanowi popularny składnik sosów, marynat i deserów. Ocet winny dodawany do żywności przedłuża jej trwałość ze względu na kwaśny odczyn. Ponadto wzmacnia jej walory smakowe oraz nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Ocet winny to także naturalny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, przyspieszenie metabolizmu, poprawę krążenia i pozbycie się problemów skórnych. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie ten fermentowany napój i w jaki sposób możemy przygotować go we własnym domu?


Naturalny ocet winny jest efektem fermentacji białych lub czerwonych winogron, które jednocześnie decydują o jego zabarwieniu. W procesie fermentowania owoców biorą udział bakterie z rodziny Acetobacteriace. Przebiega on dwuetapowo. Na początku, w warunkach beztlenowych, zawarty w winogronach cukier ulega przekształceniu, czemu towarzyszy wytwarzanie się alkoholu. Na etapie drugim natomiast tak powstałe wino przekształca się w kwas octowy, zwany octem. Zwykle jego ilość oscyluje wokół 2-11% napoju i zależy od stężenia fruktozy w owocach, a także czasu i dokładności w przeprowadzonym procesie fermentacji. Im krótszy jego czas trwania, tym ocet słabszy i słodszy, a im dłuższa fermentacja, tym bardziej kwaskowy. Najpopularniejsze na rynku są octy o stężeniu ok. 6%, co oznacza, że są dużo słabsze niż tradycyjny ocet spirytusowy, którego „moc” wynosi ok. 12%. Co ważne, ocet winny, w przeciwieństwie do spirytusowego, zawiera wartościowe dla naszego organizmu składniki odżywcze. Należy jednak wybierać wyłącznie naturalne octy winne, które powstają w wyniku fermentacji alkoholowej i octowej winogron albo octowej wina. Uważa się, że najbogatszy w cenne dla zdrowia substancje jest ocet otrzymywany z czerwonego wina we francuskim Orleanie.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy