Oliwki - właściwości, witaminy i wartości odżywcze oliwek

Fot. burskme[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. burskme[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Oliwki są ważnymi komponentami kuchni śródziemnomorskiej, jednej z najzdrowszych, jeśli nie najzdrowszej kuchni świata. Bez oliwek nie byłoby aromatycznej i pysznej oliwy, ale one same również fascynują smakiem oraz właściwościami prozdrowotnymi.


Oliwki: ważne miejsce w historii i tradycji


Historia gajów oliwnych i oliwy rozpoczyna się przed wiekami, w rejonie Żyznego Półksiężyca. Drzewo oliwne rozprzestrzeniło się na terenie Palestyny, Syrii, Mezopotamii i Egiptu już 6 tysięcy lat p.n.e. W Grecji pojawiło się około roku 3000 p.n.e., gdzie zostało uznane za dar bogów. Mitologia głosi, że Grecy otrzymali je od Ateny, która pragnęła patronować Attyce. Ponieważ nie była w tym pragnieniu osamotniona, Zeus postanowił, że zwierzchnictwo nad miastem posiądzie ten z bogów, który ofiaruje mieszkańcom najcenniejszy dar. Atena podarowała im właśnie drzewo oliwne, czym pokonała samego Posejdona.

Drzewo oliwne ma głęboko zakorzenione znaczenie historyczne i symboliczne. Swego czasu w Grecji za jego ścięcie grożono wygnaniem z rodzimej ziemi, a nawet śmiercią. Stanowiło bowiem jedno ze źródeł potęgi kolejnych greckich kultur. Z biegiem wieków, w wyniku zaniku starych i powstawania nowych cywilizacji, drzewo oliwne, a tym samym oliwki i oliwa, rozprzestrzeniły się na terenie całego basenu Morza Śródziemnego. Ogromny wkład w tradycję uprawy gajów oliwnych i wytwarzania oliwy mieli Rzymianie. Dziś natomiast drzewa te uprawia się także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy w Chinach. Poszczególne rodzaje drzewek oliwnych krzyżuje się tak, aby uzyskiwać coraz to smakowitsze i ciekawsze oliwki.

W całej kulturze śródziemnomorskiej oliwki to produkt podstawowy, spożywany nawet na śniadanie. Doskonale wręcz komponuje się z różnymi gatunkami serów, ziołami, chlebem i mięsem. Skosztujemy tam oliwek mniejszych i większych; zielonych, jak i fioletowych; nadziewanych lub nie; z pestką lub bez; suszonych czy też konserwowanych w winie, w oliwie lub w occie.


Oliwka jest rośliną bardzo długowieczną, może żyć nawet 1000 lat. Na zdjęciu drzewo oliwne, którego wiek datuje się na 1500 lat. Roberta F. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy