Orzechy pekan - właściwości, wartości odżywcze i kalorie

Orzechy pekan wyglądem i smakiem przypominają znane nam doskonale orzechy włoskie. Ale – i tutaj niespodzianka – orzechy pekan są od nich jeszcze bogatsze w składniki odżywcze. Pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie dawniej stanowiły ważny składnik diety Indian. Orzechy pekan mają w sobie, jak każde orzechy, mnóstwo kalorii. Ale mimo to warto je jeść, bo zawarte w nich wartości prozdrowotne są nie do przecenienia.Fot. Corey Leopold [CC BY 2.0 ], Flickr.comFot. Corey Leopold [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Pochodzenie i uprawa orzesznika

Orzechy pekan, na pierwszy rzut oka, łatwo pomylić z orzechami włoskimi. Zwłaszcza, że smakują bardzo podobnie, a więc także po degustacji możemy dojść do mylnych wniosków. Są one jednak mniej pofałdowane, za to bardziej płaskie i owalne. Mają podłużną i gładką łupinę.

Pekany to owoce wysokiego i potężnego drzewa zwanego orzesznikiem jadalnym lub pekanowym. Naturalnie rośnie ono w centralnej oraz południowej części Stanów Zjednoczonych. Podobno najlepsze orzechy pekanowe pochodzą z Teksasu, a dokładnie z hrabstwa San Saba, które zdobyło sobie reputację „pekanowej stolicy świata”.

Orzechy pekanowe stanowiły ważny element diety rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie bardzo cenili sobie pekany, ponieważ nawet niewielka ich ilość mogła skutecznie zaspokoić głód. Wszak w 100 gramach zawiera się aż 690 kalorii! Poza tym orzechy te są bardzo smaczne – mają delikatny, lekko słodki i masłowy smak. Obecnie są numerem jeden spośród wszystkich orzechów uprawianych w Ameryce. To, w tej części świata, stały dodatek do deserów, czekoladek i ciast. Sprzedaje się je łuskane lub niełuskane, prażone, solone i na słodko. Popularne jest samodzielne kandyzowanie pekanów lub prażenie ich z dodatkiem pikantnego pieprzu cayenne i soli. Coraz więcej Amerykanów decyduje się także na posadzenie orzesznika we własnym ogrodzie.


Prażone pekany. Fot. Counse [CC BY 2.0 ], Flickr.com
Moim zdaniem
Które orzechy lubisz najbardziej?
Ocena (4.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy