Orzechy włoskie - właściwości, wartości odżywcze i kalorie

Fot. Pauline Mak[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Pauline Mak[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Czy orzechy włoskie to najzdrowsze orzechy? Przyjęło się, że tak właśnie jest. Ale czy to prawda, czy tylko skutek tego, że orzechy włoskie w Polsce dobrze znamy i dużo o nich wiemy? Na pewno ich powszechność ma tu spore znaczenie, ale orzechy włoskie to naprawdę bomba odżywcza i prozdrowotna. Pod względem ilości antyoksydantów biją na głowę pozostałe orzechy. Znajdują też zastosowanie w kosmetyce, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i barwiącym.


Co dobrego znajdziemy w orzechach?
Ponad 60% masy orzechów stanowi tłuszcz. Pozostałe składniki to białko (15g na 100g), błonnik (5g na 100g), węglowodany (9g na 100g) oraz takie minerały, jak magnez, fosfor, cynk, mangan, miedź czy wapń. Nie zapominajmy też o witaminach: B-kompleks, E i C.
Orzech włoski: pochodzenie i walory

Orzech włoski (Juglans regia) to pokaźne drzewo powszechnie występujące na terenie południowo-wschodniej Europy, w szczególności w krajach bałkańskich. Rośnie również na większości obszarów Azji i w Ameryce Północnej. Jego polska nazwa wzięła się nie od Włoch, ale od Wołoszczyzny, krainy historycznej w Rumunii, skąd gatunek ten do nas przywędrował. Najcenniejszym elementem orzecha włoskiego są jego owoce. Pojawiają się w połowie września. Zamknięte w twardej, zdrewniałej łupinie jądra mają lekko gorzki smak. Wytwarza się z nich ceniony w kulinariach i w kosmetyce olej. Orzechy włoskie wzmacniają organizm, dostarczają żelaza oraz magnezu i polepszają nastrój. Jak jeszcze wpłynie na nas ich obecność w diecie?

Orzechy włoskie: korzystne działanie na układ krwionośny

Wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w orzechach włoskich obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają powstawaniu blaszek miażdżycowych oraz rozwojowi chorób układu krążenia. Podobne działanie ma L-arginina, aminokwas, który pomaga obniżyć całkowitą wartość cholesterolu frakcji LDL w osoczu krwi. Magnez zapobiega arytmii serca, zaś kwas foliowy obniża poziom homocysteiny we krwi.


Freeimages.com/Krzysztof (Kriss) Szkurlatowski
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy