Oszpilna jadalna owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze oszpilny jadalnej

Oszpilna jadalna nazywana jest również salakiem albo wężowym owocem. Nic w tym dziwnego, gdyż nazwa tego nietypowego owocu nawiązuje do charakterystycznego wyglądu skórki pokrytej łuskami, łudząco przypominającej skórę tego gada. Na zewnątrz prezentuje się niezwykle tajemniczo, ale jego wnętrze jest smaczne i przede wszystkim bogate w witaminy i wartości odżywcze. Czym zatem jest oszpilna jadalna? owoce oszpilny jadalna (flick.com)owoce oszpilny jadalna (flick.com)

Oszpilna jadalna – co to takiego?

Oszpilna jadalna wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej. Ogromną popularnością cieszy się w Malezji i Indonezji, a konkretniej na Jawie, Bali i Sumatrze. Oszpilna jadalna lubuje się w klimacie tropikalnym, dlatego też uprawiana jest na innym kontynencie – w ciepłych krajach Ameryki Południowej.

Drzewo salaka jest z gatunku pochodzącego z rodziny arekowatych, czyli popularnie nazywanych palmami. Cechuje się krótkim pniem i długimi, pierzastymi liśćmi, które mogą sięgać nawet do 6 metrów wysokości. Z kolei owoce są owalne i zwężają się ku szpiczastemu czubkowi. Skrywają się w niezwykłej, twardej, ale lekko owłosionej skórce, o barwie czerwono-brązowej, która łudząco przypomina pancerz węża. Dlatego też nazywany jest wężowym owocem.

W środku znajduje się gęsty miąższ o galaretowatej konsystencji i barwie kremowo-białej lub żółtawej. Czasami bywa suchy i kruchy, zaś innym razem wilgotny i chrupiący. Bywa również bardziej słodki lub kwaśny i winny. Kształtem przypomina ząbki czosnku, ale w jego wnętrzu znajduje się także duża, ciemnobrązowa pestka, czyli nasiono. Skórka nie jest jadalna, a miąższ najlepiej smakuje z owoców dojrzałych.

Owoce oszpilny jadalnej nie są wielkie, osiągają około 5 cm długości i rosną zebrane po kilka lub kilkanaście sztuk w dużych kiściach. Zapach, który ulatnia się z oczyszczonego miąższu przypomina dobrze dojrzałego ananasa. Smakiem salak przypomina winne jabłka, gruszki bądź bardzo dojrzałego, a nawet lekko sfermentowanego ananasa.


owoce oszpilny jadalna (flick.com)
Ocena (4.3) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy