Papryka piri-piri warzywo ‒ właściwości, witaminy i wartości odżywcze papryki piri-piri

źródło: stocksnap.io źródło: stocksnap.io

Cywilizacje prekolumbijskie stosowały ją podczas rytuałów magicznych oraz w celach leczniczych. W skali SHU zdobywa aż 100 tysięcy punktów. Choć papryczkę piri-piri spotyka się głównie w Afryce oraz Ameryce Południowej, mieszkańcy Europy i Indii również chętnie dodają ją do swoich posiłków. Papryka piri-piri na dobre zadomowiła się zwłaszcza w Portugalii, gdzie jest uznawana za przyprawę narodową. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, papryka piri-piri ma jeszcze jedną zaletę – to źródło witamin i wartości odżywczych.


Papryka piri-piri - mała i ostra

Jest o wiele ostrzejsza od halapeno, tabasco czy meksykańskich rodzajów papryki. Mowa o papryce piri-piri, jednej z odmian papryki chili, która w skali SHU zdobywa aż 100 tysięcy punktów.

Niezwykłą popularność zdobyła na kontynencie afrykańskim, skąd została przywieziona do Europy. Uprawia się ją w niemal całej Afryce, począwszy od Ghany, Malawi, poprzez Mozambik, RPA, po Ugandę i Zimbabwe. W tamtej części świata często można spotkać ją również rosnącą dziko. Bez względu na kulturę i narodowość, każdy kto odwiedza kraje afrykańskie, a zwłaszcza Mozambik, powinien skosztować dań z tą przyprawą opartych na lokalnej recepturze, kurczaka z piri-piri oraz krewetek z jej dodatkiem.

Papryczka spotykana jest również w Ameryce Południowej, a także w Indiach, przede wszystkim w stanie Goa. Sprzyja temu indyjski klimat. Papryka piri-piri w Brazylii znana jest pod wdzięczną nazwą ‘’malagueta’’.

Roślina, z której zrywa się tę odmianę papryki, osiąga od 45 cm do nawet 120 cm wysokości, podczas, gdy jej owoce są małe i mierzą do 2,5 centymetra. Niedojrzałe jagody papryki piri-piri są zielone, a dojrzałe czerwone albo fioletowe i charakteryzują się strzelistym kształtem.
 
Nazwa ‘’piri-piri”, którą obecnie stosuje się do określania tej papryki, została wymyślona przez Portugalczyków i w takiej formie rozprzestrzeniono ją na resztę świata. W Południowej Afryce nazywa się ją ‘’pili-pili’’, ‘’bird’s eye” lub ‘’African Devil’’, w Centralnej i Wschodniej Afryce, w języku Swahili, papryka funkcjonuje jako ‘’piri-piri sacana”. Dopiero w latach 80. na papryczkę zaczęto mówić: ‘’peri-peri”, co przyjęło się również w krajach europejskich.

W ‘’Oxford Dictionary of English’’ hasło ‘’piri-piri” oznacza ‘’bardzo ostry sos zrobiony z czerwonej papryki chilli”. Istotnie, sosy przygotowywane na bazie papryczek są wpisane w kulinarną historię Afryki oraz krajów Europy, zwłaszcza Portugalii.


źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy