Pestki słonecznika - właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie pestek słonecznika

Słoneczniki pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie były z powodzeniem uprawiane już 3 tysiące lat przed naszą erą. Rdzenni mieszkańcy lądu za Atlantykiem cenili żółte kwiaty nie tylko jako źródło pożywienia, ale także ceniony lek oraz naturalny barwnik.Słonecznik. Ziarna słonecznikafot. pixabay.com

Niezwykle ciekawe są zresztą podróże niepozornych nasion. W XVI w. zafascynowani słonecznikami hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli je z Ameryki do Europy, gdzie z kolei, w Holandii wypatrzył je sam Piotr Wielki. Zachwycony rosyjski car sprowadził żółte kwiaty do swego kraju, a patriarchowie prawosławni nie zdążyli zareagować odpowiednio szybko na nowinkę i olej słonecznikowy jako jedyny nie znalazł się na liście pokarmów zakazanych w czasie postu. Rosjanie zapałali więc olbrzymią miłością do słoneczników i zaczęli hodować je wszerz i wzdłuż kraju, wciąż udoskonalając uprawę. W XIX w. rosyjscy imigranci uciekający z ojczyzny zabrali nasiona ze sobą i przedstawili zdumionym Amerykanom większe, pełniejsze kwiaty. I tak historia zatoczyła koło, a uprawa słoneczników w USA stała się ważną gałęzią rolnictwa, przynosząc w 2016 roku zyski na poziomie 470 milionów dolarów!

Smaczna ozdoba ogródka

Słoneczniki to piękne, optymistycznie nastrajające kwiaty z rodziny astrowatych, które sięgają nawet 2,5 metra wysokości. Najwyższy, odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa, okaz wyhodowany został w Niemczech w 2014 roku i mierzył ponad 9 metrów! Jako roślina jednoroczna słoneczniki wymagają wysiewu każdej wiosny, idealnie w kwietniu lub maju. Najbardziej odpowiada im stanowisko mocno nasłonecznione z lekko nawożoną glebą. Za minimum pielęgnacji zrewanżują się szybkim wzrostem i wesołym klimatem w ogródku. Latem ziarenka nadają się do jedzenia, a z żółtych kwiatów, które gęsto okalają koszyczek słonecznika, można przyrządzać herbatkę łagodzącą dolegliwości układu pokarmowego.

Już Indianie Ameryki Północnej wykorzystywali tchnące energią i siłą kwiaty do wspomagania swojego zdrowia. Z tekstów źródłowych dowiadujemy się, że żółty kwiatostan wykorzystywany był do leczenia bólu w piersiach, problemów z nerkami oraz chorób płuc. Dzisiaj medycyna i dietetyka fascynują się raczej właściwościami samych nasion, które, jak się okazuje, pretendują do miana jednego z najzdrowszych pokarmów świata.


Słonecznik, fot. pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy