Pieprz biały przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie pieprzu białego

Ziarna pieprzu białego; źródło: pixabay.com Ziarna pieprzu białego; źródło: pixabay.com

Pieprz biały wydaje się być przeciwieństwem pieprzu czarnego, a jednak obie przyprawy pochodzą dokładnie z tej samej rośliny, pochodzącej z rodziny pieprzowatych – Piper nigrum. Różnica między tymi przyprawami tkwi jedynie w sposobie przetwarzania ziaren, ale ma niebagatelny wpływ na ich końcowy smak i właściwości. Niestety, pod względem popularności pieprz biały zdecydowanie ustępuje swemu ciemnemu kuzynowi…


Piper nigrum jest tropikalnym pnączem pochodzącym oryginalnie z południowo-zachodniego wybrzeża Indii, ale dziś hodowanym w szerszych regionach Azji. Przy odpowiedniej podporze roślina może osiągnąć nawet do 10 metrów długości, rozrastając się dzięki chwytnym powietrznym korzeniom. Na pędach rozwijają się szerokie lśniące liście o jajowatym kształcie, a później także podłużne kwiatostany, zbierające w jednym kłosie nawet ok. 50 drobnych, żółto-zielonych kwiatów o cechach hermafrodytycznych. Po przekwitnięciu z każdego kwiatu rozwija się owoc – kuleczka o średnicy ok. 5 mm. Z zielonej zmienia ona barwę na żółto-czerwoną w stanie dojrzałym.

Jak powstaje pieprz biały?

Wspomniane wyżej owoce są zbierane, gdy osiągną czerwoną barwę, gotowane, a następnie suszone. Tak powstaje pieprz czarny, najpopularniejszy produkt pnącza Piper nigrum. Ale ziarna pieprzu można przetwarzać także w inny, nieco bardziej pracochłonny sposób. Wówczas dojrzałe owoce umieszcza się w workach pod bieżącą wodą na okres 1-2 tygodni. W ten sposób kolorowa otoczka ziarna mięknie i dość łatwo jest ją usunąć w drodze powtarzanego mycia i tarcia. Rezultatem tego procesu są nagie nasiona pieprzu, które następnie są suszone na słońcu – to właśnie pieprz biały.

Współczesne metody produkcji pieprzu usprawniają nieco tradycyjny proces i zebrane owoce obiera się dziś z łupin bądź to za pomocą mechanicznej obróbki, bądź też związków chemicznych. Stosunkową nowinką, chwaloną za najlepsze rezultaty smakowe i przyjazność wobec środowiska, jest biologiczne oczyszczanie ziaren pieprzu. Wykorzystuje się do niego naturalne enzymy, które rozkładają pektyny obecne w skórce, usprawniając cały proces i czyniąc go bardziej opłacalnym.


Niedojrzałe ziarenka pieprzu; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy