Pieprz zielony przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie pieprzu zielonego

Zielony pieprz suszony; źródło: Wikimedia Commons Zielony pieprz suszony; źródło: Wikimedia Commons

Pieprz zielony

to wynalazek stosunkowo nowy, choć pochodzi z tej samej rośliny, która od tysięcy lat fascynuje ludzi - inspiruje do geograficznych podbojów i stymuluje międzynarodowy handel. Pieprz czarny był wszak już środkiem płatniczym, konserwantem żywności i zbytkową przyprawą bogaczy - pieprz zielony jest zaledwie jego niedojrzałą formą!

Pnącze Piper nigrum uprawiane jest szeroko w południowej części Azji – od wschodniego wybrzeża Indii po Japonię. Roślina lubi tropikalny klimat i wysokie temperatury, a owocuje nawet przez okres 40 lat. W warunkach naturalnych może rozrastać się do 10 metrów długości, ale na plantacjach najczęściej skraca się ją 4 metrów – co ułatwia zbiór i okresowe podcinanie pędów. Ciekawostką jest, że uprawę pieprzu często łączy się na jednej plantacji z uprawą kawy lub herbaty. Co roku latem kłosowate jasne kwiatostany zmieniają się w kuliste owoce, z których można otrzymać zarówno pieprz czarny, biały, czerwony, jak i zielony.
 
Produkcja zielonego pieprzu

W przeciwieństwie do białej i czarnej odmiany pieprzu, które wytwarza się z dojrzałych do czerwoności ziaren, pieprz zielony zbierany jest z plantacji jeszcze w fazie niedojrzałości. Jest to zaledwie niewielka frakcja plonu – szacuje się, że 95% owoców pozyskanych z pnączy Piper nigrum służy do produkcji pieprzu białego i czarnego. Zielone ziarna są najczęściej specjalnie selekcjonowane i zbierane ręcznie, a następnie utrwalane na jeden z kilku sposobów. Najczęściej marynuje się je w solance, która pozwala zachować świeżość i charakterystyczny aromat.

Dość popularna, choć bardzo kosztowana, jest również dehydratacja mrozem, czyli proces polegający na usunięciu wody z owoców pod wpływem niskich temperatur. W tej postaci zielony pieprz sprzedawany jest w hermetycznych opakowaniach i wystarczy połączyć go z jakimkolwiek ciepłym płynem, aby uzyskać pożądaną konsystencję. W Indiach ze względów technologicznych i finansowych zielony pieprz jest jednak najczęściej suszony na powietrzu, co ujmuje mu nieco walorów smakowych.

Jak smakuje zielony pieprz?

Zielony pieprz jest przyprawą znacznie delikatniejszą i łagodniejszą w smaku niż białe i czarne ziarna. W oficjalnej skali ostrości pieprz biały i czarny mają odpowiednio wskaźnik 8 i 7, podczas gdy pieprz zielony zaledwie 3. Ale też nie pikantność ma być głównym atutem zielonych owoców Piper nigrum. Pożądane nuty smakowe w tym przypadku to bowiem świeżość, czystość, owocowość. Doznania rozwijają się na języku dość powoli – dopiero po 10 sekundach można w pełni docenić rześkość bukietu. Stąd też pieprz zielony spożywa się praktycznie zawsze w postaci całych ziaren, zawczasu namoczonych. Zdaniem koneserów najbardziej aromatyczny jest przy tym pieprz suszony mrozem.

Pieprz zielony, niczym kapary, z którymi bywa zresztą mylony, jest czymś pośrednim między warzywem a przyprawą. Końcowe wrażenie, jakie pozostawia po sobie w ustach, jest wszak dość silne, z wyraźnym pieprznym akcentem.


Zielone nasiona pieprzu na pnączu Piper nigrum; źródło: Flickr Creative Commons / Scot Nelson
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy