Pitaja – właściwości, witaminy i wartości odżywcze pitai

Ojczyzną smoczego owocu jest Meksyk  i region Ameryki Środkowej Ojczyzną smoczego owocu jest Meksyk i region Ameryki Środkowej. Fot. pixabay.com

Egzotyczne kraje słyną z nietypowych dla nas owoców, charakteryzujących się dziwnym kształtem, kolorem czy zapachem. Jednym z nich jest właśnie pitaja, inaczej nazywany smoczym owocem lub też truskawkową gruszką. Jest nie tylko smaczny i zdrowy, ale także zachęca do jedzenia swoim pięknym wyglądem i aromatycznym zapachem.


Geneza smoczego owocu

Ojczyzną smoczego owocu (Hylocereus undatus) jest Meksyk i region Ameryki Środkowej, ale cieszy się popularnością również w Azji Południowo-Wschodniej (przede wszystkim w Wietnamie, Malezji i na Filipinach) oraz w Izraelu, Chinach, na Tajwanie i Okinawie. Owoce pitaja zaliczane są do gatunków kaktusa, ale nie są to typowe, dobrze nam znane kaktusy – przypominają raczej pnącza wspierające się o drzewa i skały. Co ciekawe, kwiaty pitai kwitną tylko w nocy. Są duże, białe i wydzielają charakterystyczny zapach. Dlatego też określane są mianem “księżycowych kwiatów” lub kwiatów “królowej nocy”. Kwitnienie pitai odbywa się kilka razy w roku. Nazwa smoczy owoc pochodzi od jego zewnętrznego wyglądu, który przypomina łuski smoka.

Owoce pitai zbiera się po około 50-60 dnach po zakwitnięciu. Zbiory odbywają się od 3 do 6 razy do roku, w zależności od wielkości krzewu oraz panujących warunków uprawy. Pitaja przystosowana jest do życia w suchym klimacie, dobrze znosi upały, sięgające nawet do 40 stopni Celsjusza. Intensywne opady deszczu powodują obumieranie kwiatów, przez co rodzi mniej owoców. Z hektara uprawy można uzbierać nawet 30 ton owoców. Jeden smoczy owoc waży zwykle od 150 do 600 gramów, ale zdarzają się też takie o masie sięgającej 1 kg.
W sklepach i na bazarach można spotkać pitaję o różnych barwach i niecodziennych kształtach. Istnieją trzy odmiany tego egzotycznego owocu:
  • czerwona pitaja – skórka jest barwy różowo-fioletowej, zawiera biały miąższ i to właśnie ta odmiana jest najpopularniejsza;
  • pitaja z Kostaryki – owoc o czerwonej skórce i miąższu o takim samym kolorze;
  • żółta pitaja – skórka jest żółta, ale w środku zawiera biały miąższ.

Ze smoczym owocem wiąże się południowoamerykańska legenda. Opowiada o historii pewnego smoka, który chwilę przed własną śmiercią, dmuchnął resztką ognia w swoje serce, tracąc przy tym życie. Ludzie wierząc, że zjedzenie smoczego mięsa doda im mocy, podzielili smocze mięso między siebie. Pozostało jedynie serce, które było zbyt gorące, by je dotknąć. Doszli więc do wniosku, że je pochowają. Następnego dnia, w miejscu gdzie je zakopano, wyrósł zielony krzew bez liści, a na jego końcach pojawiły się czerwone owoce, przypominające smocze serca.


Hylocereus undatus. von Tominiko974 [CC BY-SA 3.0 ], vom Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy